Брой 2/2019
Д-р И. Диков
Началник Диагностично консултативен блок, СБАЛАГ Майчин дом – София
През последното десетилетие на всички нива в медицината навлизат методи за ранна и по-точна диагностика. Естествено, те са следствие на изключителния скок в развитие на технологиите, включително и тези на нано ниво.
През изминалата 2018 г. в България в областта на акушерството и гинекологията навлязоха, и то с възможност за масов и високоселективен и точен скрининг, три нови метода. Предимствата им са безспорни:
• Висока селективност и точност
• Достъпна цена
• Възможност за скрининг, дори на национално ниво, което още повече ги прави атрактивни и приложими
• Извършването на 2 от тях /скрининг за канцероза и преканцероза на маточната шийка и скрининг за канцероза и преканцероза на млечната жлеза/ не изисква специално подготвени медицински специалисти /вкл. на експертно ниво/, вземане и обработка на специмент или специално пригодени кабинети със специална и скъпа апаратура
• Отговор и резултат веднага след извършването на теста с почти 100% сигурност
• Не отхвърля провежданите „класически” диагностики /колпоскопия, цитономазка, биопсия, мамография, УЗД на гърдата, фетална морфология и амниоцентеза и т.н./, но и като време, точност и цена реално не отстъпва на тях. Така едните могат да бъдат алтернативен, в случай на нужда, отхвърлящо или потвърждаващо състоянието на изследвания
• Прилагани като масов скрининг са реално достъпни и евтини за по-голяма част от контингента, реално нуждаещ се от тях.
При задълбочаващата се демографската криза /не само у нас/ става изключително важно намаленият брой новородени да са с възможно най-малък процент вродени увреждания и заболявания. Възможностите за ранна диагностика на ред увреждания на плода не са някаква новост и в основната си част от тях традиционно се установяват чрез серия ехографски прегледи, допълнителни лаб. изследвания /ранен и късен биохимичен скрининг, хорионбиопсия, изследване на околоплодна течност и т.н./. Проблемът е този, че въпреки добре изградената мрежа, основният фактор е човешки. За ехографското изследване се изисква добре и на ниво обучен ехографист, много скъпа апаратура, а за манипулациите, освен че са инвазивни и с определен риск, също има нужда от обучен специалист. Точно поради това, от 10-на години на медицинския пазар се появиха различни тестове с висока точност, но за съжаление и цената им, и това че пробите пътуват за чужбина, ги правеше атрактивни, но трудно постижими от финансова гледна точка.
През изминалата година у нас се внедри за рутинна употреба един от най-съвременните такива тестове. Благодарение на закупената в СБАЛАГ „Майчин дом“ модерна апратура, екипът на Национална генетична лаборатория извършва IONA тест, който е с над 99% чувствителност за откриване на тризомии: синдром на ДАУН (тризомия 21), синдром на ЕДУАРДС (тризомия 18) и синдром на ПАТАУ (тризомия 13). Подходящ е за бременни жени след 10 г.с. за всички едноплодни и двуплодни бременности.
За изследването е необходима само венозна кръв от майката. Материалът не се изпраща в чужбина, а изследването се извършва на място в Национална генетична лаборатория. Резултат е готов в рамките на 10 работни дни с безплатна писмена консултация. Цената му е не по-малко от 2 пъти по-ниска спрямо другите, предлагани у нас. При желание за IONA тест или, ако не сте сигурни дали тестът е подходящ, лабораторията предлага безплатна консултация. Консултациите не задължават провеждане на изследването.
Злокачествените заболяванията на млечната жлеза са най-често срещаните онкологични заболявания. Освен че те основно са приоритет при жените, не трябва да се забравя, че около 3% от заболелите са мъже. За съжаление, въпреки че са основно онкологично заболяване със социална значимост, традиционно у нас профилактиката и ранната му диагностика са на неприемвливо ниско ниво. Както винаги извинението е в липса на обучени и висококвалифицирани медицински специалисти, необходимост от скъпа и специфична апаратура и т.н. Възможността за директна контактна термография на млечната жлеза дава възможност за бърза, на практика евтина, ненуждаеща се от скъпа апаратура и обзаведени за това кабинети с обучен медицински персонал диагностика. BRASTER® е атрактивна възможност за ранно установяване на рак на гърдата. Диагностиката е въз основа на интелигентно автоматично интерпретиране на термографски изображения.
Мобилното приложение Braster® Care и системата за автоматично интерпретиране с алгоритми на базата на изкуствен интелект дават възможност за извършване на преглед и интерпретиране на резултатите. Технологията позволява да бъдат откривани и наблюдавани образувания в млечната жлеза още в най-ранен стадий на развитие и с размер от едва 3 мм, а резултатите се получават в рамките на само няколко минути, анализирани от изкуствен интелект. Безвредната технология без облъчване позволява да се правят прегледи няколко пъти в годината, което е важна предпоставка за преодоляване на риска от развитие на заболяването, особено в случаите на генетична семейна обремененост. Не е подходящо за изследване при бременни и кърмачки, поради това, че в тези случай млечната жлеза е с различни термографски характеристики от тази в покой. Диагностициран в ранен стадий, ракът на гърдата е напълно лечимо заболяване, при това без външни белези.
В последните години на няколко пъти бяха провеждани кампании, с оглед профилактика на рака на маточната шийка. В класическия му вид, профилактиката и диагностиката му е в ежегодните профилактични гинекологични прегледи, включващи цитонамазка и при нужда колпоскопия и биопсия. И тук опираме до същия проблем – обучени медицински специалисти на всички нива, скъпа апаратура, взимане, обработка на специмента и връщане на отговора след време.
LuViva е неинвазивен метод, който в реално време дава възможност да се получи информация за състоянието на покривния епител на маточната шийка, което служи като маркер за предрака на маточната шийка. Апаратът оценява структурни и биохимични промени на клетъчно и субклетъчно ниво. Принципът на работа на устройството се базира на излъчването на лъч светлина. Лъчът отразена светлина се връща към измервателната камера на спектрометъра, където се извършва анализ и резултата се получава веднага.
Знае се, че предрака на маточната шийка започва от клетки, разположени в дълбочина. При цитонамазката се изучават повърхностни клетки, докато чрез методиката LuViva се изучава в дълбочина. Поради това могат да се диагностицират предракови изменения 2 г по-рано, в сравнение с цитонамазката.
Предимства на изследването с LuViva:
• изследването е безболезнено и резултатът се получава веднага;
• намалява ненужните биопсии при „лоши“ цитонамазки;
• до 89% откриваемост на предраковите изменения (CIN);
• диагноза на предраковите промени 2 г по-рано, в сравнение с цитонамазката.
Всички жени на възраст от 16 или повече години, които водят полов живот, биха могли да се подложат на този метод на изследване. Основни индикации за прилагане на методиката са отклонение в данните на цитонамазката, носителство на високорисков щам на човешкия папилома вирус, както и пациенти, които са с доказани предракови изменения.
Като заключение може да се каже, че благодарение на съвременните диагностични техники /включително и 3-те горепосочени/ при една добра не само организация на здравните услуги, но и наличие на информация за възможността им, ще спести не малко лични трагедии и последствия от закъсняла или липсваща диагностика.