Брой 3/2007
Ст. Краева, Т. Кралимаркова,
Т. Попов
Клиника по алергология и астма, МУ София
Повечето алергични реакции, свързани с ужилване от инсекти се дължат на жилещи насекоми от разред Ципокрили, включващи медоносна пчела, стършели, оси, огнени мравки. Хапещите насекоми бълхи и комари, са с по-малко значение. Причиняващите инсекти варират в различните географски райони: в САЩ основно стършелите предизвикват алергични реакции, докато в Европа над 95 % от реакциите от ужилване се предизвикват от пчели и оси.
Проблемът с алергичните реакции, възникващи след ужилване от насекоми,е сериозен и се поставя наравно с медикаментозната алергия към пеницилин, поради проявата на общи анафилактични реакции в 0,6 % до 5% от случайте. 2-19% от възрастното население съобщава за обширни местни реакции след ужилване.
Съдържанието на инсектната отрова е добре проучено, като някои от съставките са алергени (фосфолипаза А2, хиалуронидаза, мелитин), но имат и фармакологични ефекти. Други притежават само фармакологично действие (хистамин, кинин), на което се дължат локалните токсични реакции.
Познати са следните патогенетични механизми:
♦ lgE-медиирани алергични реакции, предизвикващи местни и системни прояви;
♦ He-lgE-медиирани (имунокомплексни), предизвикващи необичайните реакции след ужилване васкулити, артрити, енцефалити;
♦ фармакологичното действие на отровата. Различават се следните типове реакции: Локална токсична реакция еритем, оток и болка на мястото на ужилването; трае един до няколко часа и преминава без лечение.
Генерализирана токсична реакция при особени локализации на ужилванията (ГДП) или многобройни ужилвания с въвеждането в организма на голяма доза отрова могат да се получат тежки токсични реакции, понякога застрашаващи живота, наподобяващи и трудноразграничими от анафилактичните реакции.
Локална алергична реакция характеризира се с оток над 5 см 6 диаметър, максимално развитие от 24-я до 4в-я час и продължителност до една седмица въпреки че са неприятни, те не са опасни и при последващо ужилване е малко вероятно пациентите да разбият по тежки реакции.
Генерализирана алергична реакция започва най-често след около 15 минути с еритем, уртикария, ангиоедем, сърбеж на ушите, устните, скротума, лабиите, ануса.
Анафилаксия наблюдава се при 0,3% до 3%| от общата популация, като освен кожните прояви се наблюдават и респираторни симптоми оток на ларингс, (който може да завърши летално), различен по интензитет бронхоспазъм, васкуларни симптоми с хипотенсия, тахикардия и шок в 30 % от случайте, симптоми от стомашно чревния тракт коликообразна коремна болка, гадене, повръщане, диария.
Важно е разграничаване на анафилаксията от вазовагалната реакция, свързана с болката при ужилване, при която се наблюдава брадикардия или неалергична реакция с хипервентилация.
Честотата на фаталните реакции при ужилвания е 1 на 1 000 000, като преобладаващ контингент са възрастни над 40 години. Рискови фактори възрастни хора, пациенти на лечение с бета блокери.
Главни причини за смърта са:
♦ оток на ГДП, ларинкс, епиглотис,
♦ хипотенсия и хипоболимия,
♦ сърдечна аритмия.
Диагнозата на инсект-алергията се постабя след подробна анамнеза и някои диагностични тестове :
Анамнеза трябва да се изясни какво е насекомото, ужилило пациента (остабено жило говори за пчелно ужилване). Уместно е показване на картини на основните представители на ципокрилите. Чрез анамнезата може да се установи дали реакцията е била алергична или не. Симптоми като уртикария, ангиоедем, бронхоспазъм говорят за алергични реакции. Определи се тежестта на алергичната реакция, тъй като тя има прогностична стойност. Ако болния съобщава за респираторни или кардиоваскуларни прояви ,има голям риск бъдещо ужилване да бъде фатално. Ако съобщава само за локални алергични или системни прояви, вероятността за животозастрашаваща реакция 6 бъдеще е малка. Степента на експозицията, която зависи от мястото на живеене (селски райони) и начина на живот (пчелари и селскостопански работници), определи риска от застрашаващи живота реакции.
Диагностични тестове:
Кожно-алергични прояви те имат много добра диагностична стойност. Извършването им, тяхната интерпретация и евентуалното започване на специфична имунотерапия е задача на специалист-алерголог. След по-тежка системна реакция е уместно да се изчака 10-14 дни. У нас се използват алергени от пчелна отрова и с алергени от цели инсектни тела на оси и стършели.
RAST използва се доказване наличието на алергенспецифични lgE-антитела към инсектната отрова в серума на болния. въпреки че е с no-малка чувствителност, може да се използва като алтернатива на КАП при контраиндикации за тяхното извършване.
Лечението зависи от вида и тежестта на реакциите. Повечето ужилвания не налагат специфично лечение, но значителните локални или системни реакции могат да изискват спешна медицинска помощ, както и профилактично лечение за намаляване тежестта на бъдещите реакции.
1. Лечение на острите алергични реакции
2. Спешно лечение, извършено от пациента
♦ Epi Реп
♦ Ana-Kit
♦ Апареп
3. Профилактични мерни
♦ Избягване консумацията на храна и напитки на открито;
♦ Носене на обувки;
♦ Носене на дълги панталони и ризи с дълги ръкави;
♦ Избягване употребата на дезодоранти и парфюми;
♦ Избягване на цветните дрехи с ярки Цветове;
♦ Разрешени Цветове са бял, зелен, тютюнев и каки;
♦ Съхранение на битовите отпадъци далеч от жилищните райони;
♦ Носене на предупреждаващ за инсект-алергията предмет гривна, огърлица, паспорт;
4. Имунотерапия
Лечение на остри алергични реакции събпада с лечението на генерализираната анафилаксия, независимо от нейния етиологичен фактор.
1. Адреналин средство на избор при спешното лечение. Прилага се подкожно в доза 0,3-0,5 ml. Много често еднократното приложение на тази доза е достатъчно да овладее симптомите. При недостатъчно повлия6ане,дозата може да се приложи неколкократно през 15 минути. При деца се инжектира доза 0,01 ml/кг телесно тегло, но не повече от 0,25 ml като еднократна доза. Когато вече е настъпил шок, адреналинът се поставя мускулно или венозно. Мускулно се поставя в доза 0,3 ml, като при необходимост дозата може да се повтори трикратно през 15 минути. За венозно приложение ампула Adrenalin 1 ml се разрежда с 0,9 ml физиологичен разтвор. Инжектират се 0,3 ml бавно венозно за 15 минути, най-добре с перфузор.
2. Поставя се гумен бинт проксимално от мястото на ужилването, ако то е на крайник, като се отпуска на всеки 15 минути.
3. Бърза инфузия на водно-солеви разтвори –
физиологичен серум, 5% серум глюкозе, разтвор на Рингер в доза 100 ml/min до 1500 ml, след което се продължава със скорост един литър за 30 минути до обем три литра.
4. Антихистаминови препарати ефикасни главно при кожните прояви (сърбеж, уртикария, едеми). Могат да бъдат приложени парентерално. В момента единственият наличен антихистамин за парентерално приложение е Allergosan.
5. Глюкокортикостероиди не са първо средство на избор, тъй като имат начално действие едва един час след приложението, максимален ефект настъпва след 3 до 5 часа, а фаталните алергични реакции се проявяват до първия час след ужилването. Най-често се използва Methylprednisolon в доза 0,5 тд 1,0 тд/кд тегло.
6. Спешна хоспитализация и наблюдение поне 24 часа при болни с тежки анафилактични реакции, тъй като симптоми от страна на сърдечно-съдовата и дихателната системи могат да се появят отново след 16-1в часа и да бъдат фатални.
7. Интубация, крикотиротомия или трахеостомия при резистентен на терапията тежък ларингеален оток.
в. Пациенти, лекувани с бета-блокери алергичните реакции след ужилване протичат по-тежко и потрудно се овладяват с Адреналин, тъй като са блокирани бета-рецепторите. При тях се прилага допълнително Glucagon в доза 2-5 тд венозно за 2 минути.
Спешно лечение, извършено от пациента непосредствен© след ужилването болните, които са преживели в миналото системни алергични реакции, незабавно трябва да приложат сами Адреналин подкожно или мускулно. Съществуват и готови форми, които са налични на нашия пазар:
1. Epi Pen-Auto-Injector (Center Lab. USA). Инжекторът има форма на писалка и може да се инжектира интрамускулно през дрехите на външната страна на бедрото. Той е с фиксирана доза 0,3 тд Adrenalin за възрастни и 0,15 тд Adrenalin за деца.
2. Апареп (Allerayde) 0,3 тд Adrenalin за възрастни и Апареп Junuor 0,15 тд Adrenalin за деца.
Наред с Адреналинът, който е средство на избор, е уместно прилагането на таблетка антихистаминов препарат, за предпочитане от трето поколение.
Имунотерапия всеки пациент, проявил алергична реакция след ужилване от ципокрили, е уместно да бъде насочен за консултация със специалист-алерголог, преценяващ риска от последващи ужилвания и необходимостта от провеждане на алергенспецифична имунотерапия, която е средство на избор в периода на ремисия. Тя се провежда за срок от 3 до 5 години и е с много добър протективен ефект.
Инсект-алергията е чест клиничен проблем и е една от най-острите алергични прояви, понякога с фатален изход. Общопрактикуващите лекари могат да лекуват голяма част от симптомите чрез приложението на симптоматични средства и осъществяване на профилактични мерки. При тежки реакции е необходимо съвместно лечение със специалист-алерголог.