Брой 4/2023
Д-р Д. Ковачева-Предовска1, Д-р О. Христов², Д-р С. Асьов2,
Д-р А. Алексиев1
1 КФМР, УМБАЛ „Александровска“, МУ – София
2 УМБАЛ „Св. Анна“, Отделение по ортопедия и травматология – София
Въведение: Една от най-честите индикации за артропластика на тазобедрена става (ТБС) е умерената и тежка форма на коксартроза (КА). Въпреки разликите в честотата и разпространението й сред популациите, КА е широко разпространено заболяване по целия свят. Целта на настоящето проучване е да се сравни ефекти вността на компютъризирани спрямо конвенционални упражнения в Български условия и да се установи тяхната оптимална честота, интензивност и продължителност при артропластика на тазобедрената става (ТБС).
Материали и методи: В изследването бяха включени 36 пациенти (66,09±10,4 г.) за периода
2019-2020 година след атропластика по повод на остеартрит на едната или двете ТБС, разделени на случаен принцип в три групи: 1-ва група провеждaше домашни компютъризирани упражнения чрез видеоклипове, 2-ра група – конвенционални упражнения под контрол и 3-та контролна група – без интервенции. Обективизиращите параметри бяха: артрозен индекс WOMAC; Harrison Hip Score test (HHS); мануално мускулно тестуване (MMТ); ъглометрия; честота, интензитет и продължителност на
упражненията.
Резултати: Количественият MANOVA анализ върху WOMAC, HHS и ММТ установи, че и в трите групи е налице значимо подобрение, което е най-слабо за 3-та група (Р<0,05), а между 1-ва и 2-ра група не се открива статистически значима разлика (Р>0,05). Относно ъглометрията резултатите са сходни, с тази разлика, че 2-ра група показа значимо по-добри резултати спрямо 1-ва група (P<0,05). Качественият корелационен и регресионен анализ установи, че с нарастване на честотата, интензивността и продължителността на упражненията се подобряват всички обективизиращи параметри (P<0,05). Открива се тенденция към значимо подобрение при честота на упражненията над 5 пъти дневно (P<0,05).
Заключение: Компютъризираният подход е ефективна алтернатива на конвенционалния при рехабилитация на пациенти след артропластика на ТБС в български условия. Оптимални препоръки са: честота на лечебните упражнения над 5 пъти дневно, с възможно най-голяма продължителност и интензивност, независимо от подхода – конвенционален или компютъризиран. За да се достигне петкратна дневна честота е необходимо и самостоятелно извършване на упражненията, а не само под контрол.
Адрес за кореспонденция:
Ас. д-р Д. Ковачева-Предовска
МУ - София, КФМР, УМБАЛ „Александровска“
Бул. “Г. Софийски” 1
1431, София
тел.: 0884 200 091
e-mail: d.kovacheva-predovska@medfac.mu-sofia.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Април 2025 г.