Брой 12/2022
Д-р Д. Красимирова
“Даниела Медика – АПМП – ИП“ ЕООД гр. Разград, Общопрактикуващ лекар
Резюме
В представената статия ще се разгледа широкоспектърното действие на фитопрепарата Ентан, растителни капсули по отношение на съдовата протекция, възстановяване циркулацията и тъканната реорганизация при клиничен случай на посттравматичен хематом на предна коремна стена. Медикаментът е подходящ както за монотерапия, така и за комбинирана терапия с цел потенциране на положителните ефекти и синергизъм с други лекарствани продукти.
Въведение
Нараняванията на корема се разделят на проникващи и непроникващи, според това отворен ли е перитонеумът или не. Непроникващите са порезни, прободни, контузни, разкъсно-контузни – според агента, който ги причинява. Обработват се съобразно необходимостта и се затварят с първичен шев като според нуждата се поставя тръбен или ръкавичен дренаж.
Травматичните контузии на предната коремна стена без пенетрация към перитонеума се отнасят към леките и среднотежки увреди без пряка опасност за живота когато са съпроводени само от разкъсване на мускули, фасции и образуване на хематом.
Травматичните хематоми обикновено се локализират в долната коремна половина. Здравото прикрепване на долните епигастрални съдове към правите коремни съдове ги прави уязвими на разкъсване. Когато хематомът не нараства и не води до тежка анемия и хемодинамичен срив клиничното поведение е изчаквателно.
Бързината на образуване на хематома е в пряка зависимост от налягането в кръвоносните съдове, общия съдов пермеабилитет, локалната еластичност на тъканите, в която се образува кръвната колекция. В началото на формирането на хематома кръвта се разпространява в тъканта и след това започва да се образува първична кухина посредством разединяване на съединителнотъканните влакна и междутъканните елементи. Формиралата се кухина увеличава своя размер в резултат на напълването й с кръв. Тя престава да расте когато налягането в нея се изравни с налягането на разкъсания кръвоносен съд. Патофизиологичният път, през който преминава хематома, е от два етапа – резорбция и организация. След спиране на напълването на празнината кръвта се съсирва и постепенно от нея се отделя кръвния серум. Той се резорбира от организма. Кръвните клетки в съсирека постепенно се разпадат като отделят протеолитични вещества, които разграждат фибрина на кръвния съсирек. Разпадащите се кръвни клетки се подлагат на фагоцитоза от страна на клетките на ретикулоендотелната система и макрофагите. Хемоглобинът от еритроцитите също се подлага на разграждане. Друга част от него се резорбира и по лимфен път се отнася до черния дроб за разграждане. В резултат на организацията на съединителнотъканните клетки празнината на хематома постепенно се изпълва със съединителна тъкан. При този начин на зарастване съсирекът се резорбира бавно и непълно. Настъпва организация на фибрина и уплътняване на тъканта, в която е възникнал хематома.
Клиничен случай
Касае се за мъж на 38 г., клинично здрав, без хронични заболявания. В деня преди прегледа, по време на работен процес претърпява травматичен инцидент с прободно нараняване с остър метален предмет в областта на долен ляв коремен фланг. Травмата е обработена по спешност в хирургична зала с налагане на първичен повърхностен шев, без дренаж. При проведената ехография не са установени увреди на паренхимните и кухинни органи, както и свободно подвижна течност в коремна кухина и малък таз. От ПКК (пълна кръвна картина) и физикален преглед е хемодинамично стабилен. Освободен е за домашно лечение с назначен антибиотик Линкомицин 500 мг 3х1капсула дневно за 7 дни и дадена препоръка за сваляне на конците в периода 10-12 ден. След 24 часа пациентът се презентира в амбулаторията с оплакване от поява на болезнена формация с ярко наситен синкаво-виолетов цвят около и под прободното нараняване. Извършиха се повторно ПКК и УЗД (ултразвукова диагностика) с цел изключване на късни хеморагични усложнения. Същите бяха без отклонения. При физикалния преглед се установи пресен подкожен хематом с размери 10/20см, силно уплътнен и болезнен при палпация. С оглед избягване на късните усложнения на подкожния хематом, а именно капсулиране, вторично възпаление и травматична херния, при пациента се започна прием на Ентан растителни капсули в дозировка 3х1 растителни капсули дневно и след свалянето на конците локално третиране с Хепарин натрий 1000 IU/гр. под формата на гел.
Ентан е пълна и рационална комбинация от биофлавоноиди с мощен ефект върху кръвоносните съдове. Той въздейства върху цялото съдово русло, което го прави универсален съдов протектор. Съставът му е отличен, благодарение на който повлиява целия патофизиологичен механизъм – от образуването на хематом до пълната му резорбция.
Ентан съдържа флавон-гликозиди и терпин лактони, които са биологично активните вещества от високостандартизирания екстракт на Гинко билоба – 40 мг. Тези съставки са с подчертан ефект върху кръвоносните съдове. Подобряват микроциркулацията, с което се повиша количеството кислород и хранителни вещества в тъканите. Ускоряват циркулацията на периферната кръв и лимфата, с което подобряват реологията на кръвта. Възстановяват ендотелната функция в кръвоносните съдове. Другата съставка на Ентан е проантоцианидин – 80 мг, който е с много висок антиоксидантен капацитет – 50 пъти по-силен от токоферол (Витамин Е) и 20 пъти по-силен от аскорбинова киселина (Витамин С). Като химична група той е полифенол или още наречен олигомерен проантоцианид, производен на флавоноидите. По отношение на кръвоносните съдове действа като увеличава устойчивостта на капилярите, укрепва съдовата стена и понижава капилярния хиперпермеабилитет. Премахва възпалението около съдовата стена и облекчава болезнеността и отока.
Съвместните ефекти от употребата на Ентан върху съдовото дърво са капиляротоничен, венотоничен и артериален вазодилатиращ ефект. При капиляротоничния се подобрява микроциркулацията, намалява капилярния пермеабилитет и се нормализира капилярната резистентност. Предотвратява се увреждането на базалната мембрана на ендотелните клетки от оксидативния стрес при оток и възпаление. Засилва се лимфния ток и дренаж. При венотоничния ефект се увеличава венозният тонус и действа веноконстриктивно и антиексудативно върху перивенозната тъкан. Спомага за по-бързото зарастване на рани по кожата като стимулира регенерацията на наранените кръвоносни съдове. При артериалния вазодилатиращ ефект намалява спазъма на артериите, стимулира се секрецията на азотен оксид от ендотела и разширява артериолите, както и продукцията на ендотел- освобождаващия се релаксиращ фактор. Предотвратява хиперагрегацията на тромбоцити и еритроцити и потиска тромбоцитния активиращ фактор.
Обсъждане
След 2 месеца приложение на перорална терапия с Ентан, растителни капсули и локално лечение с гел форма на Хепарин Натрий 1000IU/gr при пациента се постигна пълна организация на коремния хематом. Избегнаха се рисковите усложнения на хематомната болест и се скъси периода на оздравяване. Представеният клиничен случай доказва широкоспектърното приложение на Ентан по отношение на микро-, макроциркулацията, при менажирането на посттравматични хематоми в подкожие и меки тъкани. Препаратът отлично се комбинира с локална, антибиотична терапия, както и с нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВ), без да се потенцират нежелани лекарствени реакции.
Библиография
1. Даскалов М., Кратка обща и специална хирургия, 2002, София
2. Яръмов Н., Хирургични болести, 2007, София
3. Петрова Б., Паунов Г., Патофизиология на шока
4. Entan – Лекарствена характеристика на продукта
5. Шахид А., Савова П., Проантоцианидин – широкоспектърен антиоксидант, 2003
Адрес за кореспонденция:
Д-р Д. Красимирова
ул. ”Свети Климент” , 46, Разград
e-mail: danielamedika@abv.bg