Димът от горските пожари може да е по-опасен за мозъка от всичми други видове замърсяване на въздуха, според ново изследване, което го свързва с повишен риск от деменция, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на научни доклади, изнесени в рамките на Международната конференция на Асоциацията по Алцхаймер във Филаделфия.
Тези изводи се огласяват след като милиони американци прекараха уикенда в напрежение и несигурност след предупреждения за качеството на въздуха поради горски пожари, които непрестанно бълват облаци дим в западната част на САЩ, отбелязва агенцията.
Въпросът е свързан с темата за фините прахови частици или PM2.5 – малки частици около 30 пъти по-малки от диаметъра на човешки косъм, които могат да бъдат вдишани дълбоко в белите дробове и да преминат към кръвообращението. Подобна хипотеза бе изразена иот други учени по време на големите горски пожари в големи райони по граница мажду САЩ и Канада през миналата година.
Това замърсяване – от трафик, индустрия и пожари – може да причини или да влоши сърдечни и белодробни заболявания, а новото проучване добавя доказателства, че може да играе известна роля и при деменцията.
Изследователите са проследили здравните досиета на 1,2 млн. по-възрастни хора в Южна Калифорния между 2009 г. и 2019 г., а така също и мониторингите на качеството на въздуха и други данни, за да оценят жилищната експозиция на PM2.5 за три години, причинена от дим от горски пожари или други причини.
Проучването е установило, че шансовете за поставяне на нова диагноза – деменция, се увеличават с около 21% за всеки 1 микрограм увеличение на концентрацията на частици от горски пожар. Това ниво се сравнява с 3% повишен риск за всеки скок от 3 микрограма в частици, които не са горски пожари, заключават изследователи от два авторитетни американски ниверситета – във Вашингтон и Пенсилвания.
Все още не е ясно защо се появява тази разлика. Но с увеличаването на горските пожари този феномен се нуждае от повече проучвания, коментира главният научен директор на Асоциацията по Алцхаймер д-р Мария Карило.
Това е особено важно, особено като се има предвид , че рискът от болестта на Алцхаймер, най-често срещаната форма на деменция, е по-висок за населението с по-ниски доходи – хора, за които може да е по-трудно да избягват нездравословния въздух, каза тя.
Здравните предупреждения призовават хората да останат на закрито, когато качеството на въздуха е лошо, но има много хора, които нямат възможност да останат вкъщи или работят навън, отбеляза д-р Карило.