Българският лекарски съюз стартира официално електронното продължаващо медицинско обучение за лекари (ПМО). От 24 май то се реализира чрез специален модул в социалната платформа за здраве CredoWeb. Модулът е изграден според изискванията на съсловната организация за ПМО. Обучението в него е организирано по медицински специалности, посочени от БЛС и подлежащи на периодична актуализация.
Смисълът на инициативата е лекарите да получат достъп до най-новите постижения в науката и да бъдат стимулирани непрекъснато да повишават квалификацията си с методите на съвременната интернет комуникация. Електронното обучение ще допълва съществуващите форми на продължаващо обучение – лекции, колегиуми, конгреси, симпозиуми, семинари, конференции в страната и чужбина, практически упражнения, индивидуални обучения. Регистрирането и сертифицирането през модула е безплатно с уин код.
„Модулът осигурява техническа и функционална възможност за публикуване на обучителни материали за медицински специалисти под форма на текст, видео, снимки, презентации. Обучителните материали се подават от БЛС, като осигуряването им става по линия на взаимоотношенията на организацията с научните дружества и бордовете по специалности“, обясни д-р Юлиан Йорданов, председател на Акредитационния съвет.
Е-ПМО не замества съществуващите форми на продължаващо обучение, а само ги допълва. Механизмът за кредитиране на обучителните материали се определя от Акредитационния съвет на БЛС, като рамката е, че за 3 г. обучаващият се може да събере до 60 т., както е според регламента за дистационно обучение. Всеки обучителен материал ще носи по 1 точка.
„БЛС полага усилия продължаващото медицинско обучение да стане задължително за лекарите в България“, изтъкна д-р Венцислав Грозев, председател на УС на организацията. По негова инициатива вече е подготвено официално предложение за промени в Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина с препратка към Закона за здравето в този смисъл.