Основните възнаграждения на медиците да бъдат обвързани със средната заплата за страната. Това предложи председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Иван Маджаров, цитиран от БТА. По думите му така се определят и възнагражденията на учителите, като подходът дава възможност да се предвидят необходимите средства.
Заплатите в болниците „От Лекарския съюз държим в Закона за здравното осигуряване да бъде записано, че който иска да работи по договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), трябва да гарантира поне минимални за държавата възнаграждения, но те да не са обвързани с Колективния трудов договор (КТД), а с „кратно“ на средната за страната заплата, както се образува и на депутатите заплатата“, каза председателят на съсловната организация.
Той посочи, че чрез КТД съвсем други страни отговарят за това дали ще има такъв договор или не, заради желанието на депутатите да гарантират минималния доход през Закона за здравното. Според Маджаров в тази ситуация е по-добре да има някакъв колективен договор, за да може да се спазят тези изисквания, които са регламентирани и към настоящия момент.
„От друга страна обаче, ако някой изисква в средата на годината при вече приет бюджет и гласувани цени и обеми да повиши изискванията за минимални възнаграждения, ги поставя в невъзможност“, каза той. Маджаров изтъкна, че трябва да се гарантират поне досегашните нива на основните заплати, заложени в КТД. „Би било добре законодателят да ни „отвърже“ от КТД и да посочи други критерии за възнаграждения“, добави той.
Запитан защо при предвидени над 1 млрд. лева повече за болниците тази година лечебните заведения твърдят, че не могат да дават основни заплати от 2000 лв. за лекар и 1500 лв. за медицинска сестра, Маджаров заяви, че след като не могат да осигурят тези заплати, ще работят само в спектъра медицински услуги, които успеят да осигурят. Според Маджаров болниците с по-ниски от тези нива на основните заплати вероятно ще останат без персонал.
Той коментира, че ако тези болници са общинска собственост, това е проблем на общината, а ако са държавни – проблемът е на министъра на здравеопазването. Последният Колективен трудов договор в здравеопазването предвижда основно възнаграждение на лекар без специалност от 2000 лв., на медицинска сестра – 1500 лв., а на санитар – 910 лв. Той беше в сила до април тази година. В момента действащ КТД в здравеопазването няма.