На заседание на Ваксинационания щаб са взети пет решения. Това заяви здравният министър Костадин Ангелов. Всички те са по отношение на ваксината на „Астра Зенека“.
Първо – тя няма да се прилага при жени под 60 г. с повишен риск от тромбози или анамнеза за тримоцитопемния. Второ – всички с първа доза, които нямат сериозни лекарствени реакции, могат да се имунизират с втора доза от нея. Трето – лицата с първа доза, които не желаят да получат втора доза – могат да получат доза от ваксината на „Пфайзер“ не по-рано от 84 дни след първата доза с „Астра Зенека“.
Четвърто – при лица, заболели от коронавирус след прилагане на първа доза, втората доза се поставя не по-рано от 6 месеца след лабораторни потвърждения на диагнозата.
Пето – преболедувалите с пълна имунизационна схема не по-рано от три месеца след лабораторно потвърждаване на диагнозата.
Който изобщо откаже втора доза, не се смята за ваксиниран и няма да получи сертификат.
Лицата ще могат да получат втора доза на същото място, където са приели първата доза – следи се къде са поставени ваксините и на кого и втората игла ще чака пациентите, обеща здравният министър. Той добави, че ще бъдат отворени зелени коридори, тъй като пристигат над милион ваксини и ще могат да бъдат поставяни по 50 000 на ден.
От своя страна националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев каза, че са възможни движения в двете посоки по отношения на мерките. Продължава спадът на хоспитализирани, и на тези, които са в интензивни отделения, така ще вземем решение най-близко до датата на изтичане на епидемиологичната обстановка, каза той.
Проф. Мариана Мурджева, имунолог обясни, че имунизирането с две различни ваксини цели получаване на един и същи имунен отговор, независимо от платформата. Това ще е безпрецедентна ситуация, призна тя. Но добави, че друг избор няма, така както са го направили Франция и Германия. Втората доза ще има ролята на бустер ефект, обясни експертът.
„Никой не може да каже какъв ще е имунният отговор след ваксиниране с втора доза на „Пфайзер“ след „Астра Зенека“, тъй като не са правени никакви изследвания, но не би следвало да има конфликт“, уточни проф. Мурджева.