Според МЗ съдът е постановил, че не е имало нужда от заповед, тъй като мерките подлежат на предварително изпълнение по силата на закон
Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) съд обяви за нищожна заповед на министъра на здравеопазването от 26 март, в частта й, с която е допуснато предварително изпълнение на издадените до този момент заповеди на министъра на здравеопазването, с които се налагат противоепидемични мерки по чл. 63 от Закона за здравето.
Административното дело е образувано по жалба на физическо лице, което е било поставено под 14-дневна карантина при пристигането си в България и през това време е нямало право да се върне на работното си място във Великобритания. Българският гражданин е атакувал части от заповеди на министъра на здравеопазването, които касаят карантинните мерки.
Те са свързани с поставянето под карантина на хора, пристигнали в България от определени държави, събирането на повече от двама възрастни на едно място, работата на стопанските обекти при определени изисквания, условията за работа на водачи на тирове, както и забраната за посещение на паркове и градски градини.
“Върховният административен съд е приел, че допускането на предварително изпълнение на този вид актове на министъра на здравеопазването (които имат характер на общи административни актове) не е било необходимо, тъй като същите подлежат на предварително изпълнение по силата на закона. Отмяната на тази заповед не се отразява по никакъв начин на законосъобразността на разпоредените от министъра на здравеопазването мерки”, казаха за Zdrave.net от МЗ.
Според ВАС заповедта е нищожна, тъй като е издадена при липса на материална компетентност. По своето естество тя представлява разпореждане за предварително изпълнение на посочени в нея други заповеди, представляващи общи административни актове. За министъра на здравеопазването липсват правомощия да се произнася по въпроса дали ще има предварително изпълнение на общи административни актове, тъй като това е предвидено директно в закона, пише в мотивите на съда.
Определението може да се обжалва пред петчленен състав на ВАС.