Вирусът на морбили, който взе първа жертва у нас, е пренесен от Румъния. Това съобщи в ефира на Нова Телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кандарджиев, който коментира случая с починалото от заболяването дете в Пловдив и разпространението на болестта в Европа. Припомняме, Румъния бе страната, в която през последните месеци заболяването придоби епидемиологични размери.
„В момента в Европа има случаи на епидемично разпространение на вируса на морбили в няколко държави. Най-много са в Румъния, следвана от Италия, Германия и Великобритания. В тези държави има няколко хиляди случаи на заболели. В Полша, Унгария и други източноевропейски държави засечените случаи са няколко стотин. В България досега са повече от 30“, съобщи специалистът.
Според имунизационния календар всички деца трябва да бъдат ваксинирани два пъти – едната се поставя на 13-месечна възраст, а другата на 13-годишна възраст. След поставянето им човек е защитен повече от 95%, поясни проф. Кантарджиев. Дори и при еднократна ваксинация човек има сериозна защита, стана ясно от думите му. „Когато човек е ваксиниран само веднъж, вероятността да се разболее е пет пъти по-малка, а тази от усложненията се свежда до миниум“, посочи той, като подчерта, че вирусът е най-опасен за децата, които все още не са навършили възраст за имунизация.
Ето защо специалистът препоръча възможно най-голямо ограничаване на контактите на невръстни деца с голям брой хора.
Директорът на НЦЗПБ изтъкна, че всяка тежка вирусна инфекция намалява имунитета за няколко месеца и обикновено усложненията след това заболяване са от бактериални вторични инфекции – най-често пневмония. Най-вероятно и това е причината за смъртта на 10-месечното бебе в Пловдив, посочи той.
Междувременно пред btv родителите на починалото бебе обвиниха лекарите, че не са положили достатъчно внимание на детето. Според тях медиците не са реагирали навреме, за да се справят с пристъпите му на задушаване и не са положили достатъчно грижи за него. Дядото на бебето Рангел Рангелов посочи, че звънецът за спешни случаи в лечебното заведение, където е било прието то, е бил изключен. По думите му не е имало „адекватен отговор от страна на медицината ни“.