През пролетта на 2018 г. трябва да бъде завършено строителството на всички нови ЦСМП в страната. Това предвижда Проект за подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., по който държавата ни получава 83 597 313 евро безвъзмездно от Европа за модернизация и преоборудване на спешната помощ в България, стана ясно от думите на здравния министър Петър Москов по време на изслушването му в комисията по здравеопазване.
Според прогнозните числа за изграждане и ремонт на филиали за Спешна медицинска помощ извън областен град, които са 178 на брой, са необходими 38,250 млн. лв. За оборудване на филиалите, включително с медицинска апаратура, ще са нужни 17 млн. лв. За изграждане на сграден фонд на 27-те ЦСМП са необходими 9,8 млн. лв., а за оборудването им – 2,8 млн. лв.
За преоборудване на спешните приемни отделения на болниците ще бъдат изразходвани 34,677 млн. лв., а за закупуване на линейки – 56 млн. лв.
155 са центровете за спешна помощ и филиалите им, които подлежат на преустройство и ремонт, шест – на дострояване, а 75 ще бъдат изцяло ново строителство.
Финалът на строителството на тези обекти ще е до пролетта на 2018 г.
Освен за строителство и ремонт, голяма част от парите ще отидат за преоборудване и закупуване на нова модерна техника, включително и устройства за телемедицина и 400 нови линейки, снабдени с животоспасяваща апаратура.
Министър Москов очаква ремонтите на някои от филиалите и спешните центрове да завършат още до края на следващата година. Целта на инвестицията е всеки български гражданин да имат достъп до спешна помощ в рамките на 30 минути.
Министърът говори и за кадровото обезпечение на Спешна помощ, като отбеляза ежегодното увеличаване на заплатите там и обеща ново през следващата година. По думите му, трендът в Спешната помощ се е обърнал и сега повече хора постъпват, отколкото напускат.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- В три станции на метрото в София вече има зони за безплатно мерене на кръвното
- Здравният министър: Ще се водят разговори за повече ваксини срещу грип за свободна продажба
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване