Очаква се до 2028 г. в нея да се квалифицират 3 млн. медицински работници, сред които сестри, акушерки и здравни мениджъри.
В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя висококачествено, достъпно образование и обучение на здравни специалисти по целия свят, Академията ще играе ключова роля в укрепването на здравните системи, подобряването на предоставянето на услуги и повоче справедливост в здравеопазните систевми, допълват от там.
Тя е един революционен проект, замислен преди 7 години като инициатива, призвана да допринесе за по-добре обучена работна сила в здравеопазването по целия свят чрез програма за обучение през целия живот в областта на общественото здраве. Чрез обучения, провеждани в Лион и навсякъде по света с онлайн платформата, проектът ще предостави достъп до критични умения и компетенции, както и до най-новите знания и ноу-хау по отношение на общественото здраве на здравни специалисти, политици, производители, ексепрти и персонал на самата СЗО.
Благодарение на партньорствата, изградени с най-добрите академични и изследователски институти в областта на общественото здравеопазване по целия свят, Академията на СЗО има амбицията да се справи с установените трудности в здравните системи. Първата и най-съществената от тях е нарастващият световен недостиг на медици, който се очаква да достигне 10 милиона до 2030 г. Друг важен проблем е разширяващата се пропаст по отношение на достъпа до най-новите изследвания и иновации. По-голямата част от този дефицит се очаква да се усети в страните с ниски и средни доходи, особено в Африка.
С оглед на изграждането и споделянето на достъп до най-модерните технологии за здравеопазване и грижи и научноизследователска и развойна дейност в областта на здравеопазването, включително AI, Академията ще осигури допълнителен капацитет и ефективност директно на здравните системи.
От СЗО са категорични, че реализацията на проекта е станала възможна благодарение на щедрата подкрепа от правителството на Франция, региона Оверн-Рон-Алп, Лион и градската агломерация, както и от други глобални партньори.
Новият модерен кампус на Академията на СЗО се простира на 11 000 квадратни метра и включва: 22 зали за обучение, 2 зали за дистанционно обучение, Симулационен център, Център за спешни операции, телевизионно звукозаписно студио, модерна аудитория и библиотека. Всяка година ще бъдат обучавани хиляди здравни специалисти от цял свят. До 2028 г. Академията има за цел да обучи 3 млн. здравни работници, включително медицински сестри, акушерки и други клиницисти, както и 900 висши ръководители и 13 000 мениджъри в общественото здравеопазване.
Академията на СЗО ще провежда 50 до 80 курса годишно от 2025 г. до 2028 г., като нейната дейност ще допронисе значително за преодоляването на глобалната пропаст в здравната работна сила, смятат от организацията.