Грипът подрани с около месец. Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев. „В цяла Европа за пръв път за последните шест години грипната инфекция започна да се разпространява по-рано и подрани с около 20-30 дни“, обясни той.
По думите му климатичната обстановка в момента у нас също спомага много за бързото разпространение на грипните вируси.
Тази година преобладава щамът „Болцано“, който е леко видоизменен вирус. „До един месец ще знаем дали ваксината може да ни защити ефективно срещу този вирус”, посочи проф. Кантарджиев. Припомняме, препоръчаният от СЗО състав на грипните ваксини за северното полукълбо за сезон 2016/2017 г. е A(California)(H1N1), A(Hong Kong)(H3N2) и B(Brisbane). Той съобщи още, че броят на ваксинираните срещу грип българи е едва около 2%.
Инкубационният период на грипа е много кратък – между 12 и 24 часа, а симптомите са бързо усещане за отпадналост, температурата до 38 градуса, болки в мускулите и ставите, болки в гърлото и суха кашлица.
„Важно е болният да си остане вкъщи до пълното оздравяване. Така и ще намали контакта с други хора, които може да разболее“, съветва специалистът.
По думите му най-честото усложнение на грипния вирус е бронхопневмония, която се преодолява с правилно предписано антибиотично лечение. Най-тежките последици от грипа са възпаление на мозъка и дихателна недостатъчност. Те обаче са много редки.
В някои области на страната почти са достигнати епидемични нива от над 200-220 болни на 10 000 души. Те са основно в Южна България – Пловдивско, Старозагорско, но също и в Добрич, съобщи от своя страна главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, цитиран от БНР. „Очаквам, че през следващите една-две седмици ситуацията ще се развива динамично и ще бъдат засегнати и други райони“, допълни той.