Здравето на жените в ромските общности е допълнително застрашено поради културните бариери, които се подсилват от ниската здравна грамотност. През последните години връзката между здравните работници и ромите се влоши поради някои инциденти на насилие от двете страни.
За да се променят негативните тенденции, Сдружение „Разнообразни и равни“ предприе теренно проучване за оценка на достъпа до здравни услуги на жени в ромските общности в София и Плевен. Проучването е част от по-широка инициатива за подготовка на парамедици и тяхната заетост в центровете за спешна помощ.
258 жени, на възраст между 18-65 години участваха в изследването, провело се в първата половина на 2018 година като участниците живеят в крайни и зле урбанизирани квартали и селски райони. Два метода за събиране на данни бяха използвани за целите на изследването. За събиране на количествени данни беше приложен стандартизиран въпросник, който съдържа „затворени“ въпроси, предлагащи конкретни отговори. За обогатяване на резултатите, качествени данни бяха събрани чрез помощта на фокус групи и интервюта.
Предварителните резултати показват, че около 60% от участниците нямат здравна осигуровка. Въпреки че спешната помощ в България е безплатна, независимо от здравноосигурителния статус, 70% от респондентите заявяват, че са попитани дали имат здравно осигуряване, когато са потърсили линейка. 25% от запитаните потвърждават, че медицинският персонал на службите за спешна помощ е бил агресивен или недружелюбен към ромите при посещението им на място.
Интересен резултат, който потвърждава нашата хипотеза, че наличието на повече роми, работещи в системата на спешна помощ, ще подобри достъпа до тази услуга на ромската общност въобще. 95% смятат, че достъпът им до здравни грижи ще се подобри, ако роми работят в системата на здравеопазването като парамедици.
Като цяло, предварителните резултати показват, че достъпът до здравеопазване на ромските жени е възпрепятстван поради някои дискриминационни практики и ниска здравна грамотност. Жените смятат, че много пъти са били третирани неравноправно от звената за спешна помощ поради етническата им принадлежност. Също така, данните ни насочват към необходимостта от конкретни мерки за подобряване здравето на жените и ранното детско развитие.
Пълните и категорични данни ще бъдат достъпни през втората половина на 2018 година, когато очакваме картината на женското и детско здравеопазване да е по-богата.