Здравната комисия в Народното събрание ще ремонтира Здравната стратегия на властта до 2030. Това решиха депутатите.
Целта, която си поставя правителството, е предотвратяване на лошото здраве чрез редуциране на вредните ефекти от рисковите поведения и от околната среда, както и редовна профилактика и превенция на заболяванията.
Целта на стратегията е хората да живеят по-дълго в добро здраве, да имат по-малко нужда от медицински грижи и по-късно в живота, да останат на работа по-дълго и когато не са добре, да останат по-дълго в собствените си домове.
Осигуряването на добро здраве, което позволява на хората да живеят дълъг и продуктивен трудов живот, е най-добрата инвестиция в бъдещето, е записано още в стратегията. В документа също така е записано, че властта ще работи за максимално ефективно използване на ресурсите (човешки, материални и финансови), така че да допринасят за постигане на възможно най-много здраве.
Всеки български лев, инвестиран правилно в превенция на заболяванията, струва много повече от безсмислено похарчени милиони за лечение, пише още в стратегията.
Друга стратегическа цел е гарантиране на здравната сигурност, ограничаване на рисковете, свързани с факторите на околната среда и заплахите от инфекциозни заболявания, които остават големи у нас и по света. Ще се работи за намаляване на здравните неравенства поради несправедливи различия в достъпа до здравни услуги между отделни региони в страната или между отделни групи от населението, като отдаваме първостепенна важност на защитата на правата на човека и ще се поддържа готовност за посрещане на здравните рискове и ще гарантираме равните права и достъпа до медицински и здравни грижи на мигрантите и бежанците от въоръжени и политически конфликти.
Българският зъболекарски съюз винаги е подкрепял националните здравни стратегии на България, каза председателят на съсловната организация Николай Шарков. Но докладът на СЗО за оралното здраве не е намерил адекватно място в стратегията, по думите му. Той е смутен от думата „безсмислено“ в следния текст, който фигурира в стратегията:“ Всеки български лев, инвестиран правилно в превенция на заболяванията, струва много повече от безсмислено похарчени милиони за лечение, пише още в стратегията“.
От пациентските организации се смутиха, че няма регистър на пациентите с ХОББ и астма и настояха за актуализация на клиничните пътеки, за да може да съществуват специализираните болници.
Според Александър Симидчиев в стратегията не са изведени приоритети, които да обединяват, а не да разделят.
Васил Пандов от ПП-ДБ каза, че предишната здравна стратегията е действала 6 години. Георги
Гьоков от БСП обясни, че партията е против, защото документът не отговарял на визията на партията за развитие на здравеопазването