През 2021 г. българинът се е консултирал с лекар средно до 6 пъти годишно, сочат данните на Европейската статистическа служба Евростат. Има спад на този показател, показва сравнителният анализ на статистиците, които са установили, че през 2018 г. и 2019 г. – т.е. периодът преди COVID пандемията, консултациите с лекар у нас средно са били повече от 6 за година.
COVID пандемията постави медицинските специалисти в ЕС под силен натиск и повлия на достъпа до консултации в много други специалности, които не са свързани с коронавируса, отчитат от Евростат. Оттам отбелязват, че през 2021 г. честотата на медицинските консултации варира в широки граници сред страните от ЕС. Средният брой лекарски консултации на глава от населението варира между 3,5 и 7,8 в повечето страни членки на общността, с изключение на Малта, за която няма данни.
Най-много лекарски консултации в страните от ЕС в средни стойности са имали хората в Словакия с 11 консултации на човек. Следва Германия с 9,6 консултации на човек, Унгария с 9,5 консултации, Нидерландия с 8,6 консултации и Чехия със 7,8 консултации.
На обратния полюс, с най-нисък среден брой лекарски консултации са хората в Швеция – само 2,3 консултации на човек от населението.
Следват Гърция с 2,7 консултации, Португалия – с 3,5, Дания – с 3,8, Финландия и Естония – с по 4,1 консултации.
В сравнение със средната годишна стойност за 2018-2020 г. средният брой лекарски консултации е намалял в 19 от 24-те членки на ЕС, за които има данни, уточняват от европейската статистическа служба. Изключение правят Латвия с ръст от 5%, Словакия, Полша и Австрия с ръст от 3% и Чехия – с ръст от 1%.
В сравнение със същия период най-голям спад на средния брой лекарски консултации е регистриран в Италия – минус 39%, в Литва – минус 24%, в Испания – минус 20%, в Естония – минус 19% и в Унгария – минус 8%, отчитат още от Евростат.