Национална кампания под наслов „Сънната апнея – опасност за движението по пътищата“ стартира днес по инициатива на Националната асоциация за профилактика на белодробните болести. Целите й бяха обявени на пресконференция, на която председателката на асоциацията д-р София Ангелова припомни колко сериозно, но малко познато е това заболяване и колко важно е то да бъде диагностицирано, за да не живеят хората, които го имат, в непрекъснат риск от тежки усложнения и инциденти.
Д-р Ангелова бе категорична, че в цялата страна има достатъчно добри пулмолози, които познават особеностите на сънната апнея и могат да консултират всеки, който потърси помощта им с направление от личен лекар.
„Целта на кампанията е да призове хората със симптоми да потърсят лекарска помощ и ако бъде установено, че страдат от сънна апнея, да не шофират, защото създават риск за пътни произшествия и застрашават както своя живот, така и живота на останалите участници в движението“, каза д-р Ангелова.
Тя допълни, че тютюнопушенето е водеща причина за сънна апнея и по тази причина в асоциацията са взели решение да обявят старта на кампанията точно днес, на Международния ден без тютюнев дим – 17 ноември.
„Сънната апнея е хронично заболяване, което се характеризира с многократни спирания на дишането по време на сън, с прояви на сънливост през деня, нарушена концентрация и раздразнителност. Заболяването е опасно за движението по пътищата. В статистика от 2018 г. се посочва, че в предходните 8 години в страната над 5000 души са загубили живота си в резултат на заспиване на волана“, подчерта д-р Ангелова.
Тя поясни, че най-често сънната апнея се проявява при пушачи, хора с наднормено тегло – висок индекс на телесната маса, или такива с придружаващи заболявания, особено сърдечносъдови.
Симптомите, които насочват към тази диагноза, са неспокоен сън, чести събуждания през нощта с чувство на недостиг на въздух – т. нар. апнеични паузи, главоболие и отпадналост сутрин, изпотяване в областта на главата. По думите й обаче най-важният симптом си остава дневната сънливост.
Статистиката в цял свят е красноречива, каза д-р Ангелова и представи обобщени данни. Един от всеки 4 мъже и една от всеки 9 жени на средна възраст страда от обструктивна сънна апнея. Заболяването се среща, макар и по рядко, в детска възраст – то засяга 2-3% от децата на възраст между 2 и 8 г. В България обаче не разполагаме с точни данни за разпространението му.
Клиничната картина при децата, страдащи от сънна апнея, е различна от тази при възрастните, обясни анестезиологът доц. Йорданка Ямакова. За разлика от възрастните, през деня те не са сънливи, а хиперактивни и също така не могат да се концентрират, допълни тя. По думите й всеки родител, който забележи прояви на апнея, трябва да потърси помощ от специалист.
Кампанията „Сънната апнея – опасност за движението по пътищата“ е подкрепена от Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата (ДАБДП). Росен Рапчев – главен експерт в Агенцията, припомни, че концентрацията и вниманието са определящи фактори за всеки водач на превозно средство и когато той започне да губи тези качества, става опасен за себе си и за останалите участници в движението. „Заболяването е изключително рисково при професионални шофьори, особено при водачи на автобуси, които превозват хора“ обясни експертът.