Вече 46% от световното население е с подобрена хранителна среда, в сравнение с едва 6% преди 5 години, отчитат от световната организация.
Пет държави получиха от СЗО първите сертификати, които потвърждават напредъка в елиминирането на индустриално произведените трансмастни киселини (iTFA) на 5 държави – Дания, Литва, Полша, Саудитска Арабия и Тайланд, съобщи пресслужбата на световната организация. Сертификатите се връчват за тяхната политика с най-добри практики за ефективно елиминиране на промишлено произведени трансмастни киселини, съчетана с адекватни системи за мониторинг и правоприлагане, добавят оттам.
СЗО публикува също така резултати от първите пет години от инициативата REPLACE за премахване на iTFA.
Въпреки че амбициозната цел, поставена през 2018 г. — пълно елиминиране на iTFA от глобалните хранителни доставки до края на 2023 г., не беше постигната, във всеки регион на света беше постигнат забележителен напредък.
Само през 2023 г. новите политики за най-добри практики влязоха в сила в 7 държави – Египет, Мексико, Молдова, Нигерия, Северна Македония, Филипините и Украйна, посочват от СЗО.
Общо 53 страни вече имат действащи политики за най-добри практики за справяне с iTFA в храните, което значително подобрява хранителната среда за 3,7 млрд. души, или 46% от световното население, в сравнение с 6% само преди 5 години. Очаква се тези политики да спасят приблизително 183 000 живота годишно.
Ускоряването на усилията за постигане на политики за най-добри практики само в 8 страни с най-високи нужди би премахнало 90% от глобалното бреме на iTFA, което представлява уникална възможност да видим през живота си свят без смъртни случаи, дължащи се на iTFA, отбелязват експерти.
Най-добрите практики в политиките за премахване на iTFA следват критериите на СЗО и ограничават използването на iTFA във всички системи. Има два варианта на политика за най-добри практики. Първо – задължително национално ограничение от 2 грама iTFA на 100 грама обща мазнина във всички храни и второ – задължителна национална забрана за производство или употреба на частично хидрогенирани масла, които са основен източник на трансмазнини като съставка във всички храни. За някои страни една оптимална програма би приложила и двете политики.
Хранителната промишленост е постигнала добър напредък досега, както е представено в доклада на СЗО от ноември 2023 г., посочват още от организацията.
Въпреки скорошните успехи в елиминирането на iTFA от храната в световен мащаб, над половината от световното население остава незащитено от вредното въздействие, което ги излага на потенциален риск от увеличаване на сърдечносъдови заболявания.
Премахването на iTFA е мощен начин за предотвратяване на сърдечносъдови заболявания и високите разходи за хората и икономиките при медицинско лечение и спад на производителността. СЗО остава ангажирана да подкрепя страните в техните усилия, заявяват още от СЗО.