На 29 април 2024 г. от 12:00 ч. се проведе пресконференция на тема „Здрави ли са бъбреците ти?” в Национален пресклуб БТА – София.
На пресконференцията беше представен първия национален образователен проект за ранно откриване на хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) на рискови пациенти, хоспитализирани в лечебни заведения, наречен „Здрави ли са бъбреците ти?”. Инициатори на проекта са „Асоциация на пациентите с бъбречни заболявания и приятели” (АПБЗ) и „Българска болнична асоциация” (ББА) с подкрепата на „Българско дружество по нефрология” и „Дружество на кардиолозите в България”. В кампанията участват болници от цялата страна, в които ще се осъществява ранна диагностика на рискови пациенти за ХБЗ и ще се информират тези пациенти за значимостта на ХБЗ. Болниците партньори по проекта са „Аджибадем Сити Клиник – УМБАЛ Токуда“ София, МБАЛ „Света Анна” София, МБАЛ „Света София“ София, МБАЛ „Уни Хоспитал“ Панагюрище, УМБАЛ „Света Марина“ Варна, УМБАЛ „Каспела“ Пловдив и УМБАЛ „Медика Русе”.
Целта на проекта на АПБЗ и ББА е образоване на пациентите, които попадат в рисковата група за развитие на ХБЗ.
Адв. Христина Николова, председател на АПБЗ, сподели: „Проектът се осъществява с подкрепата на пилотните болници, както и на „Българско дружество по нефрология” и „Дружество на кардиолозите в България”, за което сме изключително благодарни.” Председателят на АПБЗ акцентира върху големия процент от хора, които страдат от ХБЗ и дори не подозират, поради което се нарича и „тиха пандемия”. Адв. Николова поясни, че съвсем в началото на заболяването човек не може да разбере, че има проблем, защото съвсем в началото няма симптоми, освен лека умора. Председателят на АПБЗ добави: „Основно задължение на всеки пациент е да се гирижи сам за собственото си здраве. Именно заради това проекта го направихме съвсместно както пациентска организация, така и Българска болнична асоциация.”
„Хроничното бъбречно заболяване тихо набира скорост и затова от ББА си поставихме за приоритет да демонстрираме на практика колко лесно е да поставим пациента в центъра на всичко, което правим. Специална благодарност към пилотните болници, които демонстрират силна социална отговорност.“, обясни адв. Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация.
Проф. Борис Богов: „Защо е толкова важно да обръщаме внимание на хроничното бъбречно заболяване? Днес се говори за так. нар. пандемия на хронично бъбречно заболяване. Процентът е 10 пъти повече в сравнение с пациентите с онкологични заболявания в България, 10 пъти повече са тези с ХБЗ.” Проф. Богов обърна внимание на рисковите фактори за ХБЗ, като на първо място са болните от захарен диабет, с високо кръвно налягане, със сърдечни проблеми или инсулт. Той акцентира и върху проблема с наднорменото тегло, фамилната обремененност и злоупотребата с добавки.
Проф. Светла Стайкова: „Искам да адмирирам и да поздравя председателите на двете неправителствени организации за тяхната идея да се създаде и да се направи такава кампания с оглед да се обхване по-голяма кохорта пациенти, уязвими и тези, които са високо рискови за установяване още в ранен етап и превенция на ХБЗ.”
Проектът ще стартира на 1-ви май 2024 г. и в рамките на три месеца на пациентите от отделенията по кардиология и ендокринология ще им бъде изследвана глумерулната филтрация /eGFR/ и наличието/липсата на албуминурия – основни показатели за функциониране на бъбречната функция. В случаите на данни за развитие на ХБЗ при тези пациенти, ще бъдат консултирани от нефролог и ще им бъдат предоставяни образователни материали, подготвени от двете сдружения.
След края на проекта „Здрави ли са бъбреците ти?“ ще бъдат обобщени данните от проведените изследвания в болниците партньори в страната, както и резултата от образователната кампания, проведена в рамките на тези болници. Предвижда се и изготвянето на предложения за нормативни промени в случай, че такива са необходими и данните от Проекта го докажат. АПБЗ и ББА си поставят за цел повишаване на информираността на обществото, лекарите и на пациентите в риск за хронични бъбречни заболявания, подобряване на ранната диагностика, намаляване на смъртността и инвалидизацията, както и промяна на регулативната рамка. Последното включва автоматично изчисление на степента на бъбречна функция във всички лаборатории в страната, подобряване на скрининга в болниците и от страна на личните лекари и провеждане на национален скрининг за хронични бъбречни заболявания сред рисковите групи пациенти.
В световен мащаб се оказва, че хората, които страдат от хронично бъбречно заболяване са повече от хората страдащи от диабет и онкологични заболявания взети заедно. Повече от 95% от хората у нас, не знаят че страдат от тази болест. Най-висок риск за развитие на ХБЗ имат хората със захарен диабет и/или артериална хипертония (АХ). Обикновено пациентите не могат да усетят дали бъбреците им са болни. ХБЗ протича без симптоми в първите етапи. Затова е необходимо, пациентите в риск (с диабет, високо кръвно, затлъстяване, сърдечносъдови заболявания и други) да изследват редовно състоянието на бъбречната си функция. Ако ХБЗ бъде открито и лекувано навреме, прогресията