С промяна в закона, която цели да насърчава отговорното родителство от 2015-а година, месечни детски добавки не получават бедните семейства, които не ваксинират децата според изискванията на имунизационния календар. След като в Пловдив бяха доказани три случая на морбили отново на дневен ред излезе въпросът работи ли обвързването на семейните помощи за деца с изискването за поставяне на ваксини.
„През 2015-а година откази на това основание поради ненаправени имунизации са получили 812 семейства. За 2016-а година техният брой е 582. Вижда се, че броят на отказите с такъв мотив намалява, което означава, че тази мярка е ефективна. След като случаите намаляват, значи родителите спазват това изискване“, каза пред БНР експертът от Агенцията за социално подпомагане Зоя Попова.
Процедурата изисква семейните помощи за деца се отпускат на база заявление-декларация, заедно с необходимите документи. Към всяка декларация родителите трябва да приложат служебна бележка, издадена от личния лекар на детето, че са извършени всички задължителни имунизации и профилактични прегледи, съобразно неговата възраст и здравословно състояние. „Ако такава бележка няма – помощта се отказва. Изцяло работим с това какъв документ е издал личният лекар. Той носи отговорност за това, което е издал, въз основа на което ние преценяваме правото“, допълни тя.
Според изпълнителният директор на Националната мрежа за децата Георги Богданов обаче проблемът с имунизациите е доста по-голям и не може да бъде решен със санкции. „Има два типа родители – небрежни или бедни родители, и другия тип – образовани родители, които съвсем съзнателно отказват ваксинация на децата си поради образование в интернет, което в последно време цели да се каже, че имунизациите увреждат децата“, каза той.
Според Богданов санкциите не може да са единствената мярка, която трябва да бъде прилагана. „Към българския родител трябва да се подхожда така, че да има просвета и образование, и много добра социална работа, която Агенцията за социално подпомагане и различните социални институции не правят задълбочено по места.
Имаме много положителни примери, къде работи това. В общини като Тунджа. Нови пазар, Шумен, Преслав има създадени семейни центрове, които помагат на родителите да разберат защо е необходимо. По-важно е обаче да има дискусии с т.нар. „антивакс“ родители. Така, че твърдо не вярваме на санкциите“, каза той.