Бюджетите на лечебните заведения са определени само за януари месец. Това съобщи представителят на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК и председател на Българската асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов. „Имаше предложение за цялата година, но преценихме, че това не е удачно. Нямаме пълна информация дори до 1-ви април, затова единственото, което можехме да направим, е да се подготвят съответните анализи и отчети и на следващото заседание на Надзорния съвет да вземем решение за бюджетите до края на март“, обясни той.
Бюджетът за януари ще е в рамките на 1/12 от общия годишен бюджет за 2016-та година. „Не разписахме изрично 1/12, защото това от друга страна ще ограничи бюджета, който следва да има, тъй като има промяна в разходите на лечебните заведения, има допълнителни отложени плащания“, поясни той.
Таушанов посочи, че отново е изразил несъгласие спрямо позицията на управителя на НЗОК и председателя на Надзорния съвет да не се изплати надлимитната дейност на лечебните заведения и отбеляза, че в 80% от случаите става въпрос за спешност. Припомняме, за 2015 г. тя е в размер на 52 млн. лв., а за изминалата 2016 по данни на БЛС се очаква да е 24 млн. лв.
„Става въпрос за структуроопределящи болници, които извършват спешна помощ и от там на практика идва тази надлимитна дейност. Това е проверено и е доказано от районните здравноосигурителни каси“, заяви той. „Освен това нали имаше твърдения, че от 1-ви ноември се спестяват по един милион лева на ден заради въвеждането на пръстовия идентификатор“, отбеляза представителят на пациентската общност. В тази връзка Таушанов посочи, че би следвало само за ноември да са спестени близо 30 милиона и попита защо те не се дадат на лечебните заведения.
„В същото време много охотно от извънбюджетното изпълнение на бюджета на държавата 89 милиона се пръснаха за лекарства, медицински изделия и други“, заяви той. Таушанов беше категоричен, че политика, при която няма лимит за лекарствата на фона на лимити в болничната сфера, е абсолютно неправилна. „Или всичко ще има лимит, или нищо няма да има лимит“, категоричен бе той.
В тази връзка председателят на БАЗП коментира и разпределението на резерва на касата, като заяви, че предварителното му разпределение по месеци на практика губи смисъла на идеята за резерв във фонда. „Резервът е за неотложни нужди, ако нещо се случи извънредно, а ние реално вече на 1-ви април сме го разпределили“, изтъкна той.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване
- 252 жени и едва 76 мъже са дарили генетичен материал през 2023 г.
- 18 ноември 2024 г. – 20 години от първата чернодробна трансплантация в България