КНСБ настоява да се дефинира нормативно, че в цените на клиничните пътеки, финансиращи лечебните заведения за болнична помощ, са включени разходите само за дейност, а всички останали разходи се финансират от собственика. Това се казва в документ на синдиката с искания към кабинета „Герджиков“.
„Трябва да е ясно какво съдържат клиничните пътеки и да се извадят от тях инвестиционните разходи, ремонти, амортизациите, данъците и таксите и да са за сметка на собственика. В пътеката трябва да са включени само лечебния процес, медикаментите, тока, водата, отоплението, храната и заплатите на персонала“, каза пред Zdrave.net д-р Иван Кокалов, председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.
По думите му не може да се прави икономия от лечебния процес, за да се купува апарат или да се прави ремонт на болницата. „За мен в цената на лечебния процес влизат и храната, и тока, и водата. Не може да лекуваш един пациент без това, но това трябва да бъде остойностено и да видим какво представлява като част от общия разход. Основните разходи трябва да са за медикаменти, консумативи и заплати“, поясни д-р Кокалов.
Той допълни, че на федерално ниво КНСБ са стигнали и по-далеч. „Смятаме, че публичният ресурс трябва да бъде разходван само за лечение и да не формира печалба, но всичко зависи от процеса на остойностяване, който още Оня с постната пица беше организирал, но не се получи нищо“, каза той и допълни: „За да развържем този Гордиев възел нека да видим какво точно финансира пътеката и какви са ангажиментите на собственика, държава, община. Не може да прехвърлим всичко на пътеките, чиито цени не са мръднали от години, докато стойността на консумативите и труда расте.“
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти
- 20 болници ще участват в пилотния проект на цифровата платформа за медицинска диагностика
- С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.
- ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор
- Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница