Двама от всеки трима медици развиха COVID екзема на ръцете поради пандемията и това е свързано с честото миене и употребата на сапун и различни дезинфектанти. Това съобщи дерматоалергологът доц. Развигор Дърленски на пресконференция, организирана от Българското дерматологично дружество по повод предстоящата 14-та кампания „Диагностика и профилактика на кожните алергични заболявания“.
Тя ще бъде фокусирана в три направления – кожни прояви след коронавирусна инфекция, COVID екзема на ръцете, уртикария след COVID и косопад след COVID.
„Всички кожни заболявания се влошиха по време на пандемията, от една страна защото хората се страхуваха да търсят помощ, от друга – защото много кожни клиники бяха преобразувани за лечение на COVID пациенти и от трета – защото стресът се оказа отключваща причина за много от тези състояния“, каза доц. Жана Казанджиева, председател на Секцията по дерматоалергология при Българското дерматологично дружество.
Тя обясни, че неслучайно един от акцентите в тазгодишната кампания ще бъде темата за косопада след коронавирусна инфекция, тъй като над 60% от прекаралите COVID се оплакват от това състояние. По данни на дерматолози от Ухан, близо 50% от прекаралите инфекцията са имали тази проява. По думите й този проблем предизвиква внимание в научната дерматологична общност по целия свят.
„Косопадът е много характерен за дългия COVID, пациентите се оплакват обикновено на 3-ия – 4-ия месец след инфекцията, в повечето случаи отминава след 3 месеца. Рисков фактор са високата температура по време на COVID, силният стрес и многото лекарства, които се приемат. Като цяло се поддава на лечение, стига то да е прецизирано и назначено от дерматолог“, каза доц. Казанджиева.
Според дерматолога доц. Румяна Янкова от УМБАЛ „Пълмед“ COVID уртикарията също е сериозен проблем, който е придобил ясни очертания през последните месеци. Тя отбеляза, че преди инфекцията в някои случаи са били наблюдавани петна по кожата, понякога надигнати подобно на копривна треска, в други са били налице мехурчести обриви, както и съдови прояви.
Председателят на Българското дерматологично дружество доц. Гриша Матеев бе категоричен, че тази кампания, както и кампанията „Евромеланома“ е израз на желанието на дерматолозите да допринесат за по-добра информираност на обществото и да насърчат хората да търсят дерматолог, а не да се самолекуват и да вярват на несъстоятелни и непроверерени твърдения на неспециалисти.
Доц. Развигор Дърленски информира, че по време на кампанията ще бъдат проведени и тестове за същински алергии, като пациентите ще бъдат не само диагностицирани, но и ще получават препоръка за превенция със защитни (бариерни) кремове.
Кампанията ще се проведе от 5 до 9 декември, а в градовете Варна и Русе ще бъде организирана няколко дни по-късно.