Европейската комисия подбра 24 проекта, които ще изградят нови или ще разширят съществуващите програми за събиране на плазма от донори, възстановени от COVID-19, съобщиха от ЕК.
Даренията от плазма ще отиват за лечение на заразени с коронавирус пациенти. Безвъзмездните пари се отпускат, след като през юли миналата година беше изпратена покана до всички обществени и нетърговски служби по кръвопреливане в ЕС да кандидатстват за финансиране за снабдяване с необходимото оборудване за събиране на реконвалесцентна плазма.
Парите, които са 36 млн. евро, идват от Инструмента за спешна подкрепа. Проектите, които ще се изпълнят в 14 държави членки и Обединеното кралство, са национални или регионални и в повечето случаи ще включват разпределяне на средства до голям брой местни центрове за вземане на кръв или плазма (общо над 150). 14-те държави са – Белгия, България, Хърватия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Испания и Словения.
Безвъзмездните средства ще подпомогнат закупуването на редица машини за плазмафереза и свързаното с тях оборудване, включително комплекти за събиране, оборудване за съхранение, лабораторни изследвания и характеризиране на плазмата. Те са и за организационни промени в кръвните центрове.
Лечението включва преливане на реконвалесцентна плазма на болни пациенти, за да се повиши техният имунитет и способността им да се борят с вируса. Може също така да се предостави на промишлеността за пречистване на антитела с цел приготвяне на лекарствен продукт за COVID-19 (имуноглобулин).
В света все още текат проучвания за ефективността и на двата подхода чрез научноизследователските проекти на ЕС, финансирани по програмата “Хоризонт 2020”. И двете потенциални лечения разчитат на събирането на големи количества кръвна плазма, дарена от възстановените пациенти.
Ниска е честота на нежелани реакции при лечение с кръвна плазма. Очакват се допълнителни резултати от цялостните клинични проучвания.
Резултатите до момента показват, че най-ефективно за намаляване смъртността при пациентите е ранното преливане на реконвалесцентна плазма. Това означава, че трябва да се съберат възможно най-голям брой донори, за да се гарантира, че даренията, които са богати на антитела ще бъдат предоставени на пациентите. Кръводарявания, които не са подходящи за преливане като реконвалесцентна плазма, могат да се използват за други цели на кръвопреливане и за производството на други основни лекарствени продукти.
Понастоящем обществените кръвни служби и Червеният кръст събират предимно цялостни кръводарявания, от които след това плазмата се отделя. Това е много по-неефективен метод за вземане в сравнение с плазмаферезата — процес, при който плазмата се взема от донора и останалите кръвни съставки се връщат. Донорите на плазмафереза могат да даряват по едно и също време по-големи обеми плазма и могат да даряват веднъж на всеки 2 седмици в сравнение с веднъж на всеки 3—4 месеца за донори на цяла кръв.