„При толкова нисък процент на ваксинирани лица има всички основания за атака от страна на новите индийски варианти на SARS-CoV-2 – делта и делта плюс. Така опасенията, че те могат да причинят поредната COVID вълна наесен са напълно основателни“. Това заяви пред Zdrave.net вирусологът проф. Радка Аргирова.
Тя поясни, че делта вариантът се предава значително по-лесно в сравнение с „британския“ – алфа вариант и заразява особено лесно в области с нисък ваксинационен обхват или незавършена ваксинационна схема – например приложена само една от двете ваксинационни дози.
„Според публикации протича по-тежко и с повишена необходимост от хоспитализация. Много рядко обаче е причинител на повторно заразяване или ако такова се случи, то преминава съвсем леко“, каза проф. Аргирова.
Вирусологът обясни, че при по-голямата част от вече ваксинираните защитата се изразява в леко или почти незабележимо заболяване.
“Засега не се налагат промени в схемите за имунизация, защото „избягването“ от имунната система, наблюдавано при делта вариантите не е пълно, а само частично, с което се обяснява и въздействието върху вируса на формиралия се имунитет в резултат на ваксинацията“, категорична бе проф. Аргирова.
Припомняме, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) прогнозира, че до края на август делта мутацията ще причинява 90% от новите случаи на зараза с коронавируса в ЕС “Много вероятно е през лятото делта мутацията да се разпространява интензивно, особено сред младите хора, които не са ваксинирани”, предупреди Андреа Амону директор на ЕСDC.
За общо увеличение на новите случаи на коронавирусна инфекция алармира и СЗО. От изявления на високопоставени представители на организацията през последните дни става ясно, че се наблюдава ръст на новозаразените в Русия, Великобритания и Португалия.