Статистиката може да се разглежда по много начини. Различни групи от хора правят дивиденти от различните статистики, което може да звучи объркващо. Това коментира пред БНР имунологът от БАН доц. д-р Андрей Чорбанов, който анализира тенденциите в разпространението на новия коронавирус (COVID-19).
Все още не е ясно на масовия участник в такава статистика дали положителните проби, които се увеличават напоследък, са взети на случаен принцип или са били изследвани всички контактни на други хора, които също са контактни. Това дава възможност за манипулиране на статистиката, подчерта Чорбанов и изтъкна, че ако се прави на случаен принцип, статистиката би била по-обективна.
Все още не наблюдаваме увеличаване на смъртността, тя се крепи в едни стойности, отбеляза имунологът, като определи това като положително. Ударната смъртност през пролетта в много държави е засегнала най-уязвимите групи, а сега боледуват доста по-здрави и доста по-млади хора и това е причината смъртността да не се увеличава, обясни доц. Чорбанов и допълни, че най-уязвимите хора са починали в доста събрано време пролетта.
Броят на положителните се увеличава, но според него държавите вече са много по-организирани, а хората, които се занимават с вируса – много по-опитни.
„Вирусът няма да премине, докато не се срещне с всички потенциални свои гостоприемници и хора, които могат да бъдат позитивни. Ще има, разбира се, голяма група хора, които никога няма да бъдат позитивни“, коментира доц. Андрей Чорбанов.
Дори да имаме работеща и проверена ваксина, тя няма как да бъде произведена наведнъж за цялото население, за да покрие всички потенциални жертви на този вирус, допълни той.
Според него администрацията най-накрая е успяла да проумее, че е „хубаво да се вслуша в гласа на хората, които само това работят и само от това разбират“.
„Като че ли се убедиха, че факторът със заплахите не работи, факторът със стряскането на хората по-скоро прави една изключително силна поляризация, която може да доведе до много-много неблагоприятен ефект. Може би 10-15% от хората буквално навлязоха в параноя, къде оправдана, къде не“, изтъкна имунологът.
„От друга страна изключително се повишава съпротивата на обществата срещу въвеждането на мерки, без зад тях да стоят някакви реалности като заплаха. Хората сами виждат, че около тях няма масово болни, няма масово умиращи хора, няма масово падащи по улиците – нали си спомняте едни кадри в Ухан как падаха хора по улиците и здравните служби ги събираха. Това нещо не се случва в Европа и това е причината хората да реагират. Политиците в момента предпочитат в по-умерена форма да се опитват да въздействат върху поведението на хората“, изтъкна Андрей Чорбанов.
Ясно е, че вирусът не се предава на открито, че се предава в колективни, които са страшно близо заедно, интимно заедно – например футболен отбор или едно семейство, отбеляза Андрей Чорбанов. Той определи мерките за затваряне по домовете като абсурдни, защото забавят, но не спират разпространението на заразата.
Доц. Андрей Чорбанов припомни, че все още в световен мащаб все още има дебат дали хората умират „с“ или „от“ коронавируса, а у нас масово се записва „от“. Понятието „болен“ е доста по-различно от „позитивен“, посочи още доц. Чорбанов.