Откриха тематичен щанд за ендометриозата в Народното събрание
У нас липсва статистика за болните от ендометриоза, което може да има негативно отражение върху демографските параметри на страната. За това алармира Мария Георгиева, председател на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ на церемонията при откриването на тематичен информационен щанд във фоайето на Народното събрание днес.
„Това е причината ние да настояваме пред всички държавни институции да бъде създаден национален регистър за болните от ендометриоза“, посочи тя.
Поводът за събитието бе Световният месец на ендометриозата, който в цял свят се отбелязва през март. Инициативата, която е под патронажа на парламентарната Комисия по здравеопазването, е на фондациите „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ и „Искам бебе“.
Председателят на парламента Цвета Караянчева поздрави организаторите и Комисията по здравеопазването и пожела успех на всички дейности, посветени на каузата за борба с ендометриозата. Тя изрази удовлетворението си, че за пореден път Народното събрание има възможност да покаже съпричастност и подкрепа към българските граждани, страдащи от различни социално-значими заболявания.
„Винаги сме доказвали, че Народното събрание е мястото, където може да се подеме инициатива, а Комисията по здравеопазването прави нужното да ни запознава с подобни кампании“, посочи Цвета Караянчева.
„Ендометриозата е социално-значимо заболяване, което дава отражение на репродуктивния статус на двойките, а информираността на пациентите, познанието за симптомите и последиците от това заболяване, ще ни даде възможност за по-ефективно предпазване, защото профилактиката е най-добрата гаранция за здравето на нацията“, каза председателят на парламентарната Комисия по здравеопазването д-р Даниела Дариткова.
От името на организаторите Мария Георгиева изрази своята благодарност към председателя на Народното събрание и Комисията по здравеопазването за тяхната отзивчивост и подкрепа към неправителствените организации, работещи за предотвратяване на социално значими заболявания. Тя цитира данни, според които една от всеки 10 жени в света страда от ендометриоза. За диагностициране на заболяването, което често е причина за репродуктивни затруднения при жените, са нужни между 7 и 10 години, добави Мария Георгиева.
Инициативата предвижда през месец март да има различни събития, които да повишат чувствителността на обществото към заболяването и да подкрепят всички жени с тази диагноза. Повече от 10 български болници и техните специалисти са се съгласили да участват в кампанията с безплатни прегледи на жени с ендометриоза или фамилна обремененост и изразен болков синдром.