Областните болници ще трябва да представят оздравителни планове на Министерство на здравеопазването. Искане за това е изпратено от ведомството с писмо до всички областни лечебни заведения. Писмото е свързано и с отдаването на терени за изграждане на центрове за спешна помощ – част от проекта, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. С него се настоява и болниците да свикат общи събрания, като срокът за провеждането им е до 10 април, разясниха болнични директори.
„Получено е такова писмо, като събранието за част от болниците е за безвъзмездното отдаване на имоти по големия проект за центровете за спешна помощ, а за всички болници има точка за приемане на оздравителни програми за оптимизиране на финансовото състояние“, посочи директорът на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ в Габрово д-р Нели Савчева. На въпрос дали има притеснения за евентуална смяна на управители, д-р Савчева отговори, че министърът има право да предприеме такива действия, но уточни, че според търговския закон преди това да се случи се предвижда насрочване на извънредно акционерно събрание с предварително обявяване на дневния ред. „Такава точка за извънредна смяна нямаме“, посочи тя. „Ако ме питате за страхове, страхове нямам, защото не съм се родила директор“, допълни още д-р Савчева.
„При нас общо събрание се свиква заради учредяване правото на строеж на сграда на спешна помощ. Втората точка на събранието е икономически анализ и изготвяне на програма за развитие“, потвърди и изпълнителният директор на МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново д-р Стефан Филев.
Писмо е получено и в МБАЛ „Търговище“ посочи и директорът на болницата д-р Иван Светулков.
От Министерство на здравеопазването потвърдиха за изпращането на писмото до областните болници.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Moderna получи 590 млн. долара от правителството на САЩ за иРНК ваксина срещу птичи грип
- Сдруженията искат НЗОК да плаща диагностиката на рака на гърдата
- НОИ открива процедура за избор на изпълнители на дейността по профилактика и рехабилитация
- EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти