„Случаят на маймунска вариола е регистриран при българин, който не е пътувал в чужбина и не дава данни за сексуални контакти през последния месец. Пациентът се е самоизолирал и провежда необходимото лечение, назначено от инфекционист“. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването в отговор на запитване от Zdrave.net по повод първия докладван случай на инфекцията за тази година у нас, съобщен от СРЗИ.
От МЗ припомнят, че инкубационният период на маймунската вариола обикновено трае от 6 до 13 дни, но може да варира от 5 до 21 дни.
Заболяването е зооноза, т.е. в предаването на вируса участие вземат животни и хора, поясняват от ведомството и допълват, че предаването на причинителя от животни на хора става чрез ухапване или директен контакт с кръв, месо, телесни течности или кожни лезии – обриви, на заразено животно.
Предаването на причинителя от заразен човек на друг човек се осъществява при близък контакт с обриви, телесни течности, респираторни капчици и замърсени материали, например бельо и постелъчни материали, уточняват още от ведомството.
По време на епидемията през 2022-2023 г. повечето диагностицирани случаи на маймунска вариола при хора са сред мъже, които имат сексуални контакти с мъже (МСМ), което предполага, че предаването е станало по време на сексуален контакт. Контактът с дрехи, спално бельо, кърпи, предмети и други повърхности, които са били докосвани от човек с маймунска вариола, също може да доведе до предаване на вируса, отбелязват още експертите.
Заразяването с маймунска шарка може да се предотврати, като се избягва близък контакт със заразени хора и се спазва добра хигиена, например често миене на ръцете със сапун и вода, гласи една от препоръките на здравните власти.
Симптомите при маймунска вариола включват: треска, мускулни болки, умора и главоболие. В рамките на три дни от появата на симптомите се появява обрив, който започва от мястото на първичната инфекция и бързо се разпространява в други части на тялото. Могат да се засегнати както дланите, така и стъпалата. Обривните единици прогресират едновременно, обикновено в рамките на 12 дни, като преминават през различни стадии. Преди и съпътстващо обрива при много пациенти се наблюдава подуване на лимфните възли, допълват експертите.
От здравното ведомство препоръчват всяко лице с клинични оплаквания за маймунска вариола да потърси лекарска помощ и при възможност – консултация с лекар инфекционист.
При съмнение за маймунска вариола, заболелият трябва да се изолира в дома или в лечебно заведение, ако протичането на заболяването го изисква. Болните трябва да покрият обривите, например като обличат дрехи с дълги ръкави и дълги панталони, и носят медицинска маска за лице при общуване с други хора.
Препоръчва се използването на презервативи за период до 12 седмици след излекуване за намаляване на риска от евентуално предаване на инфекцията, съветват здравните експерти.
От МЗ уточняват, че по данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) от началото на епидемията от mpox (маймунска вариола) през май 2022 г. към 8 април 2024 г. са потвърдени 22 298 случая, докладвани от 29 държави от ЕС/ЕИП.
Швеция е единствената страна, която отчита леко увеличение на броя на случаите през 2024 г., като до 3 юни 2024 г. са докладвани 25 случая. В останалите държави се отчитат ниски нива на заболяемост.
През 2024 г. мъжете (98%), особено МСМ (92%) и лицата на възраст между 31 и 40 години (39%) продължават да представляват най-рисковата група за заразяване в ЕС/ЕИП, посочват още от здравното министерство.
Няма промяна в дела на хоспитализираните лица поради изолация, лечение или други неизвестни причини, който е около 7%. Това предполага, че няма промяна и в тежестта на протичане на заболяването. През 2024 г. е съобщено за един смъртен случай, допълват от там.