Заплата в общ размер на 3000 лв. ще получат лекари специализанти, които ще се съгласят да работят в лечебни заведения в отдалечени райони на страната. Това стана ясно от изслушването на здравния министър проф. Костадин Ангелов пред членовете на Временната комисия за контрол на разходите на публични средства, свързани с преодоляването на последствията от разпространението на COVID-19.
Той разясни, че има идея за т. нар. тристълбово финансиране, по която се работи тясно с кметовете. Те ще трябва да посочат колко общински жилища ще могат да могат да предоставят за живеене на млади лекари. „В зависимост от отговора на този въпрос ние ще осигурим средства по линия на бюджета за финансиране с, нека да приемем, че заплатата на един млад лекар е 1000 лв. Общината по линия на своя бюджет ще получи допълнителни средства и ще дава още една заплата в размер на 1000 лв., а държавата отделно ще направи фонд и ще дава още заплата от 1000 лв.“, посочи проф. Ангелов.
По думите му по този начин му ще се оформи едно добро възнаграждение за младите лекари в отдалечените и непривлекателни райони и ще се гарантира живота на здравеопазването на подобен тип места. Той припомни и че през август са гласувани допълнителни средства в размер на 6,5 милиона лв. за този тип болници, а за следващата година са предвидени 45 милиона лева. Към момента по тази линия се финансират 75 лечебни заведения, предимно общински структури.
Проф. Ангелов изтъкна, че заради проблема с липсата на достатъчно медицински сестри специалността професионалист по здравни грижи е определена за приоритетна. Това означава, че всяко висше медицинско училище, което разкрие повече места за този тип кадри, ще получи по-голямо финансиране, а самите студенти – стипендии, поясни той.
Проф. Ангелов коментира и предстоящата ваксинация срещу COVID. Той разясни, че поема личен ангажимент за максимално отворена информационна кампания, така че българските граждани да получат отговори на всички въпроси, които ги вълнуват. Здравният министър подчерта, че МЗ под никаква форма няма да препоръчва определена ваксина, нито ще бъде представител на определена ваксина, но ще настоява за отговори на въпроси от фирмите-производители.
Здравният министър коментира и наредбата за специализации, като заяви, че доста хора се „упражнявали по нея“. От думите му стана ясно, че се предвиждат промени, които да улеснят процеса на обучение на бъдещите лекари.
Всички сме в тази лодка, която се намира в много бурно време, само обаче някои от нас гребат, нека да се погрижим за всички гребци, коментира още здравният министър. „Всички политици се хранят или страхуват от темата COVID, но проблемът тук изобщо не е политически, а спекулациите биха излезли много скъпо“, заяви той, като припомни, че скоро предстоят избори. „Който и да дойде на власт, най-важното е да има физически кой да го избере и да не стигаме до парадокса да ходим на избори не за нови партии и власт, а за нов народ“, емоционално заяви още проф. Ангелов.
По време на заседанието беше повдигнат и въпрос, свързан с обявения в началото на годината проблем от бившия управител на касата д-р Дечо Дечев, а именно, че Касата заплаща едно лекарство за частна болница на 7 пъти по-висока цена, отколкото същото за държавна и общинска. Отговор на него даде председателят на Надзорния съвет на Касата Жени Начева, която заяви, че към момента НЗОК заплаща абсолютно еднаква стойност на всички видове медицински дейности, независимо от формата на собственост на контрагентите й. Тази стойност е еднаква за всички лечебни заведения, които се отчитат по правилата на Националния рамков договор. Единственото перо, за които за определени фирми беше констатирана разлика в цените, е свързано с лекарствата за онкологично лечение, които се заплащат извън стойността на цената на клиничните пътеки, разясни тя. В тази връзка са направени промени в Закона за здравното осигуряване чрез Закона за бюджета на Касата, съгласно които НЗОК заплаща най-ниската стойност между договорената в централизираните търгове от МЗ на лекарства и тази, на която те се реализират в болниците, поясни Начева.
Здравният министър увери, че МЗ също е предприело действия за гарантиране на този процес. Независимо каква е договорената цена на един медикамент от всички лечебни заведения, НЗОК заплаща този медикамент на най-ниско договорената цена, заяви той.
Проф. Ангелов отчете, че в сметката на МЗ за събиране на дарения за овладяване на кризата от COVID са постъпили 5,3 млн. лв. С тях са финансирани различни мерки, както и са закупувани предпазни средства за медиците. Малко над 432 000 лв. са събрани средства в разкритата ДМС кампания от ресорното министерство в подкрепа на медиците, стана още ясно от отчета му. Той даде подробна информация и за получените дарения за борбата с COVID, които са съхраняват в базата на БЧК в с. Лозен, след което се разпределят към нуждите на отделните лечебни заведения. От Китай сме получили общо 70 000 предпазни маски, 10 000 защитни еднократни облекла и други. Отделно, дарения са получени от различни физически и юридически лица.