Най-висок процент на работещите по професията си сред осигурените лица имат завършилите „Медицина“ в МУ-Плевен, МУ-Пловдив и МУ-Варна и „Фармация“ в МУ-Варна. Това показва новото издание на Рейтинговата система на висшите училища днес в Министерството на образованието и науката.
По-добрата реализация на завършилите и увеличеният брой на научните публикации, включително на международно разпознаваемите, са двете положителни тенденции във висшето образование за 2022 г., отбеляза министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов при представянето на изданието.
Министърът посочи, че независимо от негативните икономически ефекти, свързани с COVID пандемията и войната в Украйна, делът на регистрираните безработни сред българските граждани, завършили през последните 5 години висше образование в страната, спада до рекордно ниско равнище от 2% при нива от 3,5% през миналата година. „Това е най-ниската регистрирана безработица сред завършилите откакто съществуват данни за този индикатор в Рейтинговата система, която за първи път беше публикувана през 2011 година“, отбеляза проф. Пенов.
Почти всички студенти, които завършват медицински специалности, се реализират на пазара на труда. Безработицата сред дипломиралите се по професионални направления „Медицина“, „Фармация“ и „Стоматология“ е около и под 1%. Толкова е делът на безработните и сред завършилите „Военно дело“ и „Математика“. Най-висок е той в направление „Социални дейности“ – 3,7%.
Средният осигурителен доход на завършилите също нараства, достигайки до 1647 лева през 2022 г. при 1520 лева през миналата година и едва 867 лева през 2014 година. В специалностите „Медицина“ той е 2711 лв., а „Обществено здраве“ 2703 лв. По учебни заведения най-висок е доходът на завършилите „Обществено здраве“ в МУ-София (3302 лв.) и МУ-Пловдив (3060 лв.). Сред завършилите „Медицина“ най-висок е средният доход на дипломираните в МУ-Плевен (2849 лв.), МУ-Варна (2840 лв.), МУ-Пловдив и Тракийския университет (2734 лв.) и МУ-София (2696 лв.)
От медицинските специалности най-висок е процент на социално осигурените лица в България сред завършилите „Фармация“ Софийския университет и МУ-София, следвани от завършилите „Обществено здраве“ в МУ-Пловдив. По този показател в първата 50-ица на класацията е и МУ-Пловдив в специалност Медицина – на 44-то място.
В специалност „Медицина“ водещ в класацията е МУ-Пловдив, следван от МУ-София, МУ-Варна и Софийския университет. МУ-София обаче е първи в четири направления от общо 5 в класацията.
В специалност „Здравни грижи“ на първо място е Софийски университет, следван от Медицински университет – София, Медицински университет – Плевен, Медицински университет – Пловдив и Медицински университет – Варна, а в специалност „Обществено здраве“ първенец е МУ-Пловдив, следван от МУ-София и МУ-Плевен.
В сравнение с миналата година най-голямо увеличение на броя на действащите студенти се отчита в направленията „Педагогика“ (709) и „Педагогика на обучението по …“ (366). Най-голямо намаление има в направление „Икономика“ (1098). Въпреки това то продължава да е най-масовото в България с 28 223 действащи студенти. Следват го „Педагогика“ със 17 083 обучаващи се и „Медицина“ с 13 271