В Националната кардиологична болница има недостиг на медицински специалисти. Това не е нов проблем, каза пред БНР д-р Любомир Димитров – детски кардиолог. Според него проблемът е хроничен и е от години.
Особено тежко е при медицинските сестри. „При нас ситуацията е критична. Имаме тежък недостиг на медицински сестри. Този недостиг е основно в най-тежките отделения – реанимациите и отделенията за интензивно лечение. Това е хроничен проблем. Той е от години. Този проблем не засяга само България, а цяла Европа.
Не правим нищо, за да решим този проблем. Държавата не забелязва проблема. А колкото повече не го забелязваме, този недостиг се влошава. Всяка година от 100 медицински сестри остават около 80. Проблемът ще се задълбочава и ще става все по-осезаем“. 1/3 от медицинските сестрите са в пенсионна възраст.
По думите му никой не може да даде рецептата. „Но това, което трябва да направим всички заедно, е да започнем да говорим за проблема и да се набележат мерки за подобряване на състоянието“, подчерта той. „Заплатата далеч не е единственият фактор, а основно за това се говори“, категоричен бе още д-р Димитров.
По думите му проблемът е в това, че приоритетите остават само на хартия. „Детското здравеопазване е приоритет по документи, но това далеч не е така“, смята той.
„Резултатът от цялата тази работа е, че в нашата хирургия за вродени сърдечни малформации се е оформила опашка от чакащи деца, което е прецедент в последните 30 години. Списъкът е над 100 деца. Това не са спешни пациенти. За съжаление, между тях вече има и неотложни пациенти, които не могат вече да бъдат отлагани“, категоричен е д-р Димитров.