Национална мрежа за децата, на което институции и експерти ще дискутират необходимостта от създаването на национална система за ранна детска интервенция.
Какво е ранна детска интервенция? Това е координирана система от индивидуални интензивни услуги за родителите на деца (от раждането до 3-годишна възраст), които се намират в рискови ситуации, със забавяне в развитието, увреждания, поведенчески проблеми или нужди за подкрепа на психичното здраве. Тези услуги са семейно ориентирани и се предоставят в естествената среда на детето, като помагат на родителите да провеждат игрови дейности за развитие с детето в рамките на обичайния дневен режим, с цел то да постигне своя пълен потенциал на развитие.
Участие в събитието ще вземат представители на Министерство на образованието, Социалното министерство, Министерство за здравеопазването, Държавна агенция за закрила на детето, институцията на Омбудсмана, Националния център за обществено здраве и анализи, УНИЦЕФ, Световната здравна организация, Институт за изследване на човека и населението към БАН, Медицински университет – Варна, Нов български университет, Община Варна и граждански организации, които работят в тази област – Фондация „За нашите деца“, Сдружение „Дете и пространство“, „Карин дом“ – Варна, Сдружение „Еквилибриум“ – Русе, „Нашите недоносени деца“ и Национална мрежа за децата.
Преди няколко месеца световно признатият американски експерт д-р Емили Варгас Барон посети България и направи оценка на потребностите на правната и стратегическата рамка за въвеждането на интегрирана и устойчива система за ранна детска интервенция в страната ни. В момента съществуват такива услуги, но те са разпокъсани и няма единна национална политика за подкрепа на семействата на децата с подобни проблеми. Д-р Барон проведе посещения и срещи с ключови представители на институциите, местната власт, парламентаристи, академичните среди и с неправителствени организации, които предоставят услуги по ранна детска интервенция в страната.
В рамките на събитието, което ще се проведе на 21 юни, д-р Барон ще представи основните препоръки за България, възможните политически инструменти и действия при стратегическото планиране, за да развием устойчива и интегрирана национална мрежа от услуги за ранна детска интервенция с високи и уеднаквени стандарти за качество.
Д-р Емили Варгас Барон ръководи института RISE и провежда изследвания и международни консултации в областта на образованието, ранното детство и интервенцията в ранна детска възраст, като се фокусира върху планирането и анализа на националните политики. От 1994 до 2001 г. е заместник-помощник-администратор на USAID и ръководи Център за развитие на човешкия капацитет, посветен на развитието на международното образование, обучение и телекомуникации. Основател и ръководител на Институт за изследователска и развойна дейност за ранно детство и ранна детска интервенция в Остин, Тексас, САЩ. Била е съветник по въпросите на образованието към Фондация „Форд“ за Колумбия и Андския регион; подкрепяла е като програмен специалист по образователно планиране ЮНЕСКО. Има докторска степен по Антропология от Станфордския университет с фокус върху образователното планиране. Д-р Емили Варгас Барон е автор на множество публикации и е работила във всички региони по света.