За 15-а поредна година, Националният исторически музей е домакин на традиционната международно научно-практическа конференция за обучение и рехабилитация на деца с увреден слух „Ти чуваш“, която се организира от училището за деца с увреден слух „Проф. Д-р Дечо Денев“ в София. В рамките на един ден доктори, логопеди, рехабилитатори, специални педагози и експерти от България, Гърция, Румъния и Сърбия обсъдиха актуални теми и посоки за рехабилитация и интеграция на деца с увреден слух.
Основните акценти в програмата на конференцията бяха слуховата рехабилитация и в частност рехабилитацията след кохлеарна имплантация – революционен метод за възстановяване на слуха, който празнува 20-годишния си юбилей през тази година.
Днес, кохлеарната имплантация в световен мащаб се смята за рутинна процедура. В по-голяма част от случаите се касае за минимално инвазивна практика, за да се имплантира кохлеарния имплантат. Благодарение на тази безболезнена процедура, пациентите се възстановяват бързо. Хирургическата намеса трае около три часа и по-голяма част от пациентите са в състояние да напуснат болницата още същия ден. Специалистите акцентират на важността на последвалата рехабилитация, която е ключова за адаптирането и интегрирането на пациенти в социална среда. Практическата част е особено важна за децата. Те са изцяло зависими от помощта на родителите си във възстановителния процес.
Важно е да им се обръща внимание с „улавянето“ и интерпретацията на някои основни шумове, да им се пее и известно време да живеят сред по-активна музикална среда. Именно този важен елемент от рехабилитацията бе и центърът на международната конференция, проведена в София. Директорът на специалното училище за ученици с увреден слух (СУУУС) „Проф. Д-р Дечо Денев“ – Севделина Джонгарска изнесе лекция, свързана с дигиталната среда за образование на децата със сензорни и комуникативни проблеми и представи добри и работещи практики при обучението на децата с увреден слух. Рехабилитаторите на училището – Христина Славкова и Румяна Василева, които работят активно в тази посока, споделиха своя опит и обърнаха внимание, че кохлеарната имплантация върши чудеса с децата, особено, когато проблемът със слуха се открие и диагностицира в ранна детска възраст. Румяна Василева цитира мисъл на Аристотел, за да припомни колко е важно човек да използва всичките си сетива за пълноценен живот и добави, че с бързите темпове, с които се развива медицината е възможна пълната интеграция на малките пациенти, ако се спазват всички етапи на слуховата рехабилитация.
„През изминалите години написахме една 20-годишна история, през която потърсихме най-правилните пътища за постигане на максимални цели, а именно – най-доброто за децата. Всеки нов процес преминава през различни етапи. Тази конференция е и момент на равносметка на постигнатото, а то не е малко. Благодарение на революцията в медицината в тази посока, и грижите и всеотдайността на всеки един – деца, родители, рехабилитатори, доктори, логопеди, аудиолози, доказахме, че можем да правим чудеса, ако работим заедно!“, коментира в представянето си Севделина Джонгарска.
Заместник директорът на училището – Пенка Стоянова акцентира върху значимостта на кохлеарната имплантация като един от най-успешните методи за възстановяване на слуха, а представителят на компания CENTILLION – Нина Горанова напомни, че кампанията „20 години кохлеарна имплантация в България“ цели да популяризира информацията за слуховите имплантатни системи, резултатите, постиженията и успехите от 20-годишния труд на медицинските специалисти, рехабилитатори, клинични инженери, родители и пациенти сред широката публика – граждани, държавни институции и обществени организации, както и да привлече държавните институции за предприемане на адекватни действия на решаване на предизвикателствата в тази посока.
Постигнато е много, но на фона на заплашителната статистка и прогноза за 40-50 % оглушаване на населението през 2030 г. е необходимо да се работи активно в посока комуникация и ранно диагностициране на намаляването или тоталната загуба на слуха. От изнесената статистика стана ясно, че са направени над 700 кохлеарни имплантации в България, което е много малка част от обявените проценти на хора с тежка и пълна глухота. В периода 1999-2019 едва 2 % от нуждаещите си, са получили шанс да чуват отново. Подобна е статистиката и за новородените с проблеми със слуховия апарат, чийто процент се увеличава всяка година. Едва 25 % от тях, след диагностицирането, получават кохлеарни имплантати. „Комуникацията и общата работа на всички звена в системата – родители, пациенти, фирми – производители на имплантати, рехабилитатори и НЗОК могат да постигнат още по-добри резултати!“, заключи Нина Горанова.
Глухотата е едно от най-тежките увреждания за хората. Тя ограничава възможността за общуване, развитие и интеграция в обществото. По статистически данни от Световната здравна организация повече от 30% от жителите на земята имат слухови проблеми. Средна до пълна глухота имат 6,4% от хората. Това са 466 мил.души. От тях 9% са деца.
В България хората със средна до пълна глухота са над 400 хил.души, от тях 40 хил.са деца. Тенденцията е до 2050 година броят на хората със слухови проблеми да нарасне още повече. От 1000 новородени, едно се ражда с пълна глухота. С възрастта броят на хората с тежки слухови проблеми се увеличава, за да достигне до двама от всеки трима души на възраст над 65 години.