Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) за поредна година отбелязва Световния ден за борба с артрита, който се провежда всяка година на 12 октомври.
Артритните заболявания са най-голямата група хронични заболявания в световен мащаб. Само в Европа от различни видове ревматични заболявания страдат над 120 млн. души, а в България пациентите са повече от 100 хил. души. Данните са неофициални, тъй като липсват официални регистри.
Сред най-често срещаните ревматични заболявания са ревматоидният артрит, болестта на Бехтерев, псориатичният артрит, подаграта, различните видове артрози и т.н. В групата на ревматичните заболявания попадат и по-редки състояния, сред които системните заболявания на съединителната тъкан (системен лупус еритематозус, прогресивна системна склеродермия, васкулити, синдром на Сьогрен и др.), както и различни заболявания на костната система (остеопении, остеонекрози, остеити и т.н.).
Световният ден за борба с артрита се отбелязва от 1996 г. насам с цел подобряване на информираността сред обществото и медицинската общност за ревматичните заболявания. Добрата информираност скъсява времето за поставяне на диагноза. При някои заболяванията диагнозата може да се забави и повече от 10 години, а това води до рискове от тежка инвалидизация на хората и натоварване на социалните системи.
През тази година ОПРЗБ отбелязва Световния ден за борба с артрита с информационна кампания в социалните мрежи. Макар и много разпространени, ревматичните заболявания остават слабо познати на обществото. Познанието за техните основни симптоми и последици може да помогне за по-бързо поставяне на диагноза при наличие на оплаквания, по-ранен старт на лечение и съответно благоприятна прогноза.
Познаването на ревматичните заболявания може да помогне за подобряване на живота на хората, страдащи от такива заболявания, както и отношението на техните близки и приятели.
От началото на октомври всеки ден ОПРЗБ публикува на страницата си (https://www.facebook.com/revmatologia/) и в групата си във Facebook (https://www.facebook.com/groups/revmatologia) полезна и интересна информация за ревматичните заболявания. Кампанията ще продължи и няколко дни след 12 октомври, след което ще бъде обобщена. Данните дотук показват, че информацията е достигнала до над 3 хил. души.
С публикациите си ОПРЗБ развенчава основните митове за ревматичните заболявания – че те са свързани с възрастта, както и че слагат край на активния живот на хората, които страдат от някое от тези заболявания. Ревматичните заболявания се откриват обикновено в по-млада, активна възраст, а от тях все по-често страдат и деца. При навременна диагноза и адекватно лечение обаче, прогнозата за хората с тези заболявания е изключително благоприятна и те биха могли да продължат с обичайния си живот.
ОПРЗБ проведе и социален експеримент по повод Световния ден за борба с артрита. Организацията призова хората с ревматични заболявания в България да разкажат с няколко думи как биха обяснили своето заболяване на човек, който няма никаква представа за него. Десетки хора откликнаха на призива и ОПРЗБ ще публикува резултатите от експеримента, заедно с кратък анализ на 12 октомври в страницата си във Facebook и на сайта си : https://www.revmatologia.org/
Публикацията е част от кампанията на ЕУЛАР по повод 12 октовмри, под надслов „Бъдещето е във вашите ръце‘
––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) е създадена през 2010 г. Основната цел на сдружението е да оказва подкрепа на хората, страдащи от такива заболявания и за получаване на съвременно лечение, което да осигури по-добър живот.
ОПРЗБ е организация с нестопанска цел, в обществена полза и до момента се работи изцяло на доброволни начала.
ОПРЗБ е член на Европейската лига за борба с ревматизма (European League Against Rheumatism – EULAR) и на АГОРА – обединение на неправителствени организации на хора с ревматични заболявания от Южна Европа