Изгодният реекспорт на лекарства в България отново доведе до криза по аптеките. Този път сигналите са за липса на медикаменти за епилепсия. Агенцията по лекарствата вече проверява случая.
Периодично пациенти с различни заболявания сигнализират, че трудно намират дадено лекарство в аптеките. Последният казус е за две лекарства за епилепсия, които според болните, е трудно да се намерят в последната една година. Сигнал за това е подаден в здравната каса, откъдето отговарят, че производителите доставят достатъчни количества. Защо тогава липсват е въпрос, на който няма ясен и категоричен отговор. Няма регулация, по която държавата да следи т. нар. „паралелен износ”, т.е. износът на лекарства към държави, в които те са по-скъпи, а според пациентите в това е разковничето.
Проучване на касата е установило, че се внасят достатъчно количества, общо около 2000 пациенти на месец пият двете лекарства, за които има сигнал, че периодично изчезват.
„Подозираме, че тези медикаменти се изнасят директно от България и за българския пазар не остава достатъчно количество“, коментира председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия Веска Събева, цитирана от bTV.
През последните години имаше два опита да се въведе регулация, така че държавата да следи паралелния износ и при нужда да го ограничава за някои лекарства. Първият път съдът я отмени, а вторият кабинетът подаде оставка и предложенията останаха на етап „дискусия”.
Освен легален, има и нелегален износ, признават аптекари.
От Асоциацията за развитие на паралелната търговия, приемат държавата да наблюдава процеса, но чрез обективни данни за наличностите в страната.
По неофициални данни паралелният износ на лекарства представлява около 6-7% от пазара у нас. Съвсем грубо това означава около 200 млн. лв. годишно. Дали ще се въведе някаква регулация, предстои да разберем, коментират от телевизията.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- В три станции на метрото в София вече има зони за безплатно мерене на кръвното
- Здравният министър: Ще се водят разговори за повече ваксини срещу грип за свободна продажба
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване