Лечебните заведения, разполагащи с четец за лични карти, да ги предоставят на НЗОК и Министерството на здравеопазването, в замяна на което да получат устройство за пръстов идентификатор безвъзмездно с цел запазване финансовата стабилност на лечебните заведения. Това искат от пловдивската лекарска колегия. От там са изпратили писмо до няколко парламентарни комисии и до колегите си от БЛС със своите предложения.
Пловдивската РЛК иска още промяна в принципа на солидарния модел, като изисква от депутатите – лекари от региона, които са и членове на колегията – доц. Димитър Шишков, д-р Катя Попова, д-р Джевдет Чакъров и д-р Христо Грудев, да инициират промени в Закона за здравното осигуряване в тази посока.
Според тях в момента солидарният модел не е справедлив, тъй като държавата не внася същия процент за осигурените от нея групи, както всички останали. „Предвид факта, че към настоящия момент държавата покрива 4% по солидарния модел, това да важи за по-голяма част от здравноосигурените лица. Всички, осигуряващи се на 8%, да имат индивидуална партида в НЗОК с натрупване, неприкосновеност и с право на унаследяване и възможност за преотстъпване на нуждаещи се“, искат лекарите от Пловдив.
„Убедени сме, че само с индивидуални партиди е възможен контрол от страна на здравноосигурените лица и изпълнителите на медицински дейности, обвинявани в годините за източване на НЗОК. Добива се усещането, че здравната каса стимулира този акт в определени лечебни заведения с разпределени бюджети“, пишат лекарите и искат среща с парламентарно представените партии за изчистване на неяснотите по тези въпроси.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване
- 252 жени и едва 76 мъже са дарили генетичен материал през 2023 г.
- 18 ноември 2024 г. – 20 години от първата чернодробна трансплантация в България