На извънредно заседание на Министерския съвет правителството е взело решение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, считано от 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г.
След извършена от главния държавен здравен инспектор оценка на съществуващия епидемичен риск в България и констатираната непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите, са налице обстоятелствата, обуславящи министърът на здравеопазването да предложи на Министерския съвет обявяването на извънредната епидемична обстановка.
„Днес изтече срокът за извънредното положение в страната. Същевременно днес беше обнародван Законът за здравето. Разбира се правителството се възползва и по предложение на главния държавен здравен инспектор да обяви извънредна епидемиологична обстановка. Мерките трябва да продължат да се прилагат“, каза на извънреден брифинг министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Той заяви, че някои от основните мотиви за това са, че причинителят на заболяването има неизяснен произход и е с неизвестна инфекциозност. „Научните среди не са на едно мнение по отношение на причинителя на заболяването. Развива се в целия свят. Огнищата са разпространени в цялата страна. Освен тези, които се зародиха в семейна среда и в болнична среда, има в домове за деца и в домове за възрастни хора“, каза министър Ананиев.
По думите му главният проблем на вируса е, че няма разработена профилактика, няма лечение и засегна голям брой медицински персонал, което заплашва да бъдат затворени болници.
„Заповедите са групирани в четири вида – противоепидемиологичните мерки, преминаване през КПП, карантина при заболяване или контакт с болни хора, и последната е за заведенията и местата, които ще работят. Новото е, че се разрешават трансплантациите и отварят градските градини и парковете“, каза министърът във връзка със заповедите по отношение на извънредната епидемична обстановка, които предстои да издаде утре.