Преди години трудовата безопасност означаваше освен да се осигурят лични предпазни средства, да има и контрол върху прилагането им. Носенето на защитно облекло причинява дискомфорт, затова ролята на ръководството е да проследи как медикът тръгва на адрес и къде отива. Тук виждам разковничето на проблема, защото много лесно се плъзнаха всички по плоскостта – лекарите са виновни.
Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред Zdrave.net по повод смъртта на д-р Юлиян Стамов от ЦСМП-София. 49-годишния медик се е заразил от пациент, на когото е извършил пълни реанимационни действия, и пет дни по-късно почина. Във видеосъобщение до своя приятел д-р Робърт Михов д-р Стамов казва, че е откликнал на случая без информация, че отива при инфектиран и съответно без нужната защитна екипировка.
„Кой трябва да даде тази информация? Не може да караш обикновения човек да даде точни предварителни данни. Той може да е с дихателна недостатъчност и да умира и затова да е неподвижен, а в същото време на спешния телефон да каже, че не може да ходи. Проф. Мутафчийски го каза още преди три месеца: “Когато пациент идва в болница, първата ти мисъл трябва да е, че може да е заразен.” Същото важи и когато лекар отива при пациент у дома“.
Според д-р Маджаров оставките няма да решат проблема. „Оставката сама по себе си води до структурни проблеми в организацията в продължение на поне два-три месеца. Решението не е в смяната на ръководството, а в това някой да каже истината, да посочи проблема и да се работи върху разрешаването му. Не знам дали в Спешна помощ не са притиснати и от финансови проблеми. Не случайно постоянно повтаряме, че трябва малко да се загърби финансовата рентабилност в момента. Когато воюваме, всички пари отиват за патрони. После ще смятаме колко ни е струвала войната. За мен Бърза помощ трябва да е осигурена с предпазни облекла за всяко излизане на екипите и след връщането им екипът да се дезинфекцира и после да се облича друг. Няма друг начин“, каза д-р Маджаров.