Европейският опит при обмен на тъкани и клетки заляга и в българското законодателство, което урежда процесa. Това става ясно от проект за изменение и допълнение на Наредбата за условията, на които трябва да отговаря качеството на тъканите и клетките, предмет на международен обмен.
С него у нас се транспонират две европейски директиви, с които се улеснява проследяването на всички тъкани и клетки от донора до реципиента и обратно, както и процедурите за контрол на спазването на стандарти за качество и безопасност. Една от тях залага изисквания, според които се гарантира, че тъкани и клетки, внесени от трети страни, отговарят на същите стандарти за безопасност и качество като тези, закупени, преработени и разпространени в ЕС.
Очакваният резултат от спазването на еквивалентни за всички държави в ЕС стандарти за качество и безопасност на внасяните тъкани и клетки, както и на готовите продукти, получени от човешки тъкани и клетки, предназначени за използване при човека, е гарантиране на гражданите на максимално високо равнище на закрила на човешкото здраве, е разписано в мотивите към проектонаредбата. За влизане в сила на измененията е предвиден срок, а именно – от 29 април 2017 г., който е достатъчно дълъг за осигуряване практическото въвеждане на съответната организация за прилагане на разпоредбите от всички заинтересовани страни, допълват от МЗ.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- НОИ открива процедура за избор на изпълнители на дейността по профилактика и рехабилитация
- EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти
- 20 болници ще участват в пилотния проект на цифровата платформа за медицинска диагностика
- С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.