Министерство на здравеопазването започва проверка на дейността на Комисията за лечение в чужбина съвместно с Изпълнителна агенция „Медицински одит“. Това обяви на брифинг заместник-здравният министър д-р Бойко Пенков. Повод за него бе писмо на съпругата на починал пациент, страдащ от тежкото заболяване идиопатична белодробна фиброза. Заради състоянието си той е трябвало да бъде трансплантиран в Австрия, тъй като трансплантация на бял дроб все още не се извършва у нас. Съпругата му твърди, че заради забавяне от страна на комисията, мъжът се е влошил фатално и не е успял да дочака живоспасяващата интервенция.
Д-р Пенков обясни, че от началото на годината със заповед на здравния министър е започнала проверка на комисията. Проверява се по какъв начин са провеждани процедурите и дали сроковете са спазвани, посочи той. Проверката ще обхване трансплантациите на органи за периода от 01.07.2016 г. до 31.12.2017 г., като детайлно ще бъдат обследвани досиетата на всички пациенти, сезирали комисията. Докладът трябва да бъде представен на министъра до 20-ти февруари.
Конкретно за случая д-р Пенков разясни, че той е във фокуса на внимание, обект е на специална проверка и за него се събира информация както от България, така и от Виена.
Пред медиите той представи писмо от проф. Валтер Клепетко от Университетска болница във Виена, който е трябвало да оперира пациента. „За мое съжаление се потвърждава мнението на виенските лекари, че той е бил в доста тежко състояние и те не биха го приели и заради общото му състояние не би бил трансплантиран“, заяви д-р Пенков, като допълни, че мъжът е страдал от много тежко и бързо развиващо се заболяване.
На въпрос защо е имало забавяне по случая, както твърди съпругата на починалия, д-р Пенков заяви: „Това е елемент, който искаме да разберем – кой точно не си е свършил работата от администрацията, за да може да понесе последствията за това. Надявам се, министърът ще бъде безкомпромисен“. Той разясни още, че обясненията, давани по случая, са нуждата от изясняване дали има стриктни показания да се извърши белодробна трансплантация и дали от нея ще има полза.
„От началото на годината нашата специализирана администрация работи относно процедурите и спазване на срокове“, посочи той. „В разговор с много от нашите консултанти се оказа, че има злоупотреба с права. Има забавяне на процедури, има доста неудачи в една или друга посока“, заяви той. Такива, по думите му, има включително и от страна на пациенти. „В много случаи се подават заявления за трансплантация на бъбрек и панкреас при комбинирана бъбречна недостатъчност и диабет и после в страната, която приема пациента за подобен тип трансплантация, се прави само бъбречна трансплантация, което е заобикаляне на всички възможни норми, които съществуват в България. По повод такива случаи се започна такава проверка“, посочи той.