45 279 000 лв. за дофинансиране на дейности по т. нар. „голям проект“ за Спешната помощ одобри на днешното си заседание Министерския съвет, съобщиха от правителствената пресслужба.
Министерството на здравеопазването е бенефициент по проекта, който е със срок на изпълнение до 23 декември 2023 г. Основната цел на проекта бе обновяване и модернизация на сградния фонд и оборудването в системата на Спешната помощ на територията на цялата страна.
До крайния му срок обаче управляващите не успяха да се справят с реализацията, която включваше закупуване на линейки, както и ремонт и изграждане на нови центрове за спешна помощ в цялата страната. След като стана ясно, че поради провал в изпълнение на дейностите ще се наложи да върнем около половината от сумата по проекта – около 85 млн. лв. от общо 163 млн. лв., властите поеха ангажимент да довършат проекта с бюджетни средства.
„С приемането на постановлението ще се осигури възможност за реализиране на дейностите по проекта след неговото приключване, ще се осигури подходяща и ефективна здравна инфраструктура, допринасяща за подобряване на качеството и безопасността при оказване на медицинската помощ и осигуряването на равнопоставен достъп до качествена медицинска помощ на гражданите при спешни състояния в съответствие с най-добрите европейски практики и изисквания“, посочват от МС.
Необходимите средства ще се осигурят за сметка на предвидените разходи по централния бюджет за 2023 г.
По време на заседанието бяха одобрени и вътрешно-компенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на МЗ за 2023 г.
Осигурява се увеличение на утвърдените разходи по Политика в областта на промоцията, превенцията и контрола на общественото здраве; Политика в областта на диагностиката и лечението; Политика в областта на лекарствените продукти и медицинските изделия и по бюджетна програма „Администрация“, и се намаляват утвърдените разходи по Политики в областта на промоцията, превенцията и контрола на общественото здраве – бюджетна програма „Държавен здравен контрол“, бюджетна програма „Профилактика и надзор на заразните болести“ и Политика в областта на диагностиката и лечението.
Целта е да бъде компенсиран реализираният към момента недостиг и да се постигне съответствие между планирани и необходими за постигане цели на политиките и програмите, уточняват от МС.