В София се проведе международна конференция, представяща различни гледни точки по проблемите на младежи, преминали през болестта рак на някакъв етап от живота си. В нея участваха кариерни консултанти, представители на бизнеса и организации, ангажирани с проблема.
Конференцията се организира във връзка с проекта „Create Your Future“, който има за цел да създаде адекватна програма за кариерно ориентиране на млади хора, преживели рак в детска възраст.
Преди 3 години Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ (организация, създадена от родители на деца преборили болестта) се включи като партньор в международния проект „Create Your Future“. Проектът се осъществява с подкрепата на Европейската комисия с финансиране по Програмата Еразъм+ и в него участват 8 партньорски организации от 4 държави от Европейския съюз – Гърция, Австрия, Испания и България. В рамките на проекта се проведе мащабно изследване на нуждите на младежите в четирите партньорски държави, създаде се програма за обучение на кариерни консултанти, която е адаптирана към особеностите и спецификите на условията във всяка отделна държава и стартираха пилотни консултации с младежи, които търсят работа или са на прага на избор на професия.
Партньорски организации
1. Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“
2. CATRO България – компания за развитие и подбор на персонал
3. SEN/JA – организация с нестопанска цел, която предлага образователни програми по предприемачество, финансова грамотност и изграждане на умения както в частните така и в държавните учебни заведения в Гърция
4. Kyttaro – национална гръцка асоциация за деца, преминали през онкологично заболяване
5. die Berater -австрийска водеща консултантска компания, която поставя фокуса на дейността си върху професионалните обучения и развитието на човешките ресурси
6. Österreichische Kinder-Krebs-Hilfe (ÖKKH) – австрийска организация за деца, преминали през онкологични заболявания
7. Суперкомпютърният център на Галисия (CESGA- Centro de Supercomputación de Galicia) – обществена институция, посветена на подпомагането на научните изследвания чрез използване на съвременни средства в сферата на компютрите и комуникацията,
8. Университетът Сантяго де Компостела- един от най-старите университети в Испания, Испанската асоциация на родители на деца преминали през онкологични заболявания.
Ракът сред децата
Всяка години в света от рак се разболяват около 250 000 деца и юноши под 20 години и 90 000 от тях не оцеляват. Въпреки това в развитите страни успехите на лечението на онкологичните заболявания в детска възраст е добрата новина в медицината. Над 80% от разболелите се деца, при наличие на адекватно лечение, оцеляват и постигат дълготрайна ремисия. В България годишно от рак се разболяват около 150 деца. Лечението продължава от 6 месеца до 3 години, а за някои и цял живот. През това време те не могат да посещават училище, да се срещат с приятели и да се занимават с любими занимания. След този период обаче децата се връщат обратно в своя свят и отново мечтаят за бъдещето, покоряват върхове, защото са спечелили най-тежката битка – тази за собствения си живот.
Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“
Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ е непартийно, доброволно, независимо сдружение на родители на деца с онкохематологични заболявания, близки и съмишленици, създадено през 2010 г. То има за цел да защитава правата на децата, болни от онкохематологични заболявания, да запознава обществото с онкохематологичните заболявания при децата, да подобрява социалната адаптация на децата по време на активното и на поддържащото лечение и в последващия период, да подпомага, обединява, насърчава, информира родители и техните деца с онкохематологични заболявания, да насърчава и подпомага изследвания на заболяването в България и чужбина, както и да поддържа връзка с ангажираните институции и организации в България и чужбина.