За да се запазят лекарите у нас, трябва да се подобрят условията им на труд и на специализация. Това отбеляза пред Bulgaria on Air председателят на Столичната лекарска колегия д-р Асен Меджидиев.
При встъпването ми в длъжност като председател на СЛК това беше едно от първите ми изисквания към директорите на лечебни заведения – да се промени по Колективен трудов договор минималното възнаграждение на лекарите без специалност, защото беше много ниско, коментира д-р Меджидиев и допълни: „Аз съм много щастлив, че много от директорите откликнаха на това и частично се коригира заплатата на лекарите без специалност. Защото иначе се стигаше до изравняване на сестра и лекар в заплащането“.
Друга идея на д-р Меджидиев е, ако специализант в дадено лечебно заведение остане да работи в него и след завършването на специализацията си за минимум три години, да му бъде подсигурявана по-висока заплата. „Някъде натам трябва да насочим вниманието си. Защото без тези мерки след три-четири години от този бюджет за здравеопазване, който в момента е недостатъчен, може да остане излишък – просто защото няма да има лекари“, посочи той.
Председателят на Столичната лекарска колегия коментира и проверките на прокуратурата в болниците, като отбеляза, че те са всъщност положителен момент, тъй като всеки мениджър на лечебно заведение ще може да види има ли и какви са грешките му при управлението. „А за всеки един мениджър, който е изпълнявал добре задълженията си, това не може да бъде никакво притеснение“, смята д-р Меджидиев.
Самите лоши практики в болниците, заради които започнаха проверките, той коментира така: „Тези практики са създадени на някаква законова основа. По-скоро трябва да се потърси отговорност на законодателите как е допусната възможността това да се е случвало, а не да питаме защо се е случило. Според мен един директор трудно би вкарал болница в болницата, ако не е имал нормативен акт, по който да го направи“.
Той припомни, че лечебните заведения се проверяват регулярно, най-много на три месеца, от НЗОК, от РЗИ, от агенция „Медицински одит“. „Нали това са контролните органи. Не трябва ли да влезем и там, да проверим защо не са контролирали“, попита лекарят.
Д-р Меджидиев се спря и на проблемите на общопрактикуващите лекари, заради които някои от тях излязоха вече на два протеста. По думите му, един от основните им проблеми заедно с 24-часовото разположение е административната работа. „Много нови наредби се вкараха, много допълнителни документи се издават от тях и в крайна сметка при един преглед общопрактикуващият лекар отделя около 15-18 минути за документация и само 2-3 минути остават за самия преглед“, каза той и отбеляза, че за последните десет години бумащината при семейните лекари се е увеличила десетократно. Като проблем д-р Меджидиев посочи и специализацията на общопрактикуващите лекари. За да вземе един лекар специализация по обща медицина, той трябва да започне работа при свой колега, който има такава специалност, а личните лекари в повечето случаи нямат възможност да плащат заплати на специализантите, отбеляза той.