38% по-малка е вероятността пациент с шизофрения да бъде включен в онкологичен скрининг
Хората, страдащи от психични заболявания много по-рядко се преглеждат за рак, също така изключително рядко биват включвани в скринингови кампании за ранно откриване на злокачествени тумори в сравнение с общата популация. Това е изводът от мащабно изследване, публикувано в The Lancet Psychiatry, съобщава Агенция Ройтерс. Според специалистите този факт е сериозна предпоставка за много по-висок процент смъртност от рак сред психиатричните пациенти.
Авторите правят ретроспективен преглед на 47 проучвания, обхванали 4,7 милиона души в 10 държави. Обобщените резултати от него сочат, че възрастните с проблеми с психичното здраве са с 24% по-малка вероятност да бъдат включени в скрининг за рак в сравнение с общата популация. Разликите са най-големи сред жените с шизофрения, при които вероятността да попаднат в група за скрининг за рак на гърдата е приблизително наполовина по-малка в сравнение с вероятността за жените в цялото население.
„Най-важният извод е, че жените страдат от тези различия и това се отнася особено за тези, които страдат от шизофрения“, коментира водещият автор д-р Марко Солми, психиатър и изследовател от Университета в Падуа в Италия. Д-р Солми припомня, че ранният скрининг за откриване на рак е предпоставка за навременно лечение и по-ниска смъртност от злокачествено заболяване.
Екипът на д-р Солми е анализирал и данните за 501 559 възрастни с психични заболявания в 4,2 милионна обща популация от Америка, Азия, Австралия и Европа. Разгледан е бил скрининговият обхват сред хората с депресия, шизофрения и смесени психични разстройства по отношение на всички видове рак и в частност – рак на гърдата, на шийката на матката и на простатната жлеза. Експертите са доказали, че жените с шизофрения са с 48% по-малко вероятност да бъдат подложени на скрининг за рак на гърдата и с 25% по-малко вероятност да бъдат подложени на скрининг за рак на шийката на матката. Хората с шизофрения – и от двата пола, също като цяло са с около 38% по-малка вероятност от останалата част от населението да бъдат включени в скрининг за някакъв вид рак. Мъжете с психични заболявания са с 22% по-малка вероятност да бъдат подложени на преглед за рак на простатата. Жените с някакво психично заболяване по принцип са били с 35% по-малка вероятност да бъдат прегледани за рак на гърдата и с 11% по-малка вероятност да бъдат подложени на скрининг за рак на маточната шийка. Скринингът за рак на дебелото черво е единствената категория, която не показва несъответствия, е установило проучването.
Авторите твърдят, че по-добрата координация между специалистите по психично здраве и специалистите по първична здравна грижа би могла да помогне за преодоляване на тези съществени пропуски в скрининга.
От значение би била и промяна в подхода на здравните власти, които би трябвало да инвестират средства в такива смесени екипи, смятат изследователите. Също така е редно, когато се търсят здравно-политически решения на проблема, да се вземат предвид такива фактори като отдалеченост на хората с психично заболяване от градовете с големи медицински структури и ограничен достъп до специализирана помощ по тази причина.