Разходите на общините за нови и непланирани дейности, свързани с COVID-19 за март и април 2020 надхвърлят 6 млн. лв., а към края на м. юни се очаква да достигнат 18 млн., като тези средства са осигурени от собствени приходи. Това съобщават от Националното сдружение на общините – НСОРБ след приключването на собствено проучване за отражението на епидемията върху бюджетите на тази основна структура на местната власт.
Според изчисленията на експертите този резултат показва, че за изпълнението на препоръките на здравните власти относно противоепидемичните мерки общините изразходват 0,4% от постъпленията от собствени приходи, допълват от сдружението.
В проучването са участвали 217 от общо 265 общини, или 82% от общия им брой в страната.
От обобщения анализ става ясно, че разходите за персонал на общините, ангажиран с контрол на изпълнението на заповедите на РЗИ, МЗ и Националния оперативен щаб нарастват значително и от 1 млн. лв. през месеците март и април се очаква да достигнат 4 млн. лв. в края на месец юни. Значимо е и увеличението при средствата за обезпечаване на болнична помощ – за месеците март и април те са възлизали на 1 млн. лв., а очакването е в края на юни размерът им да бъде двойно по-голям и да достигне 2 млн. лв.
„Данните показват отчетлива тенденция на формиране на траен дефицит по общинските бюджети в резултат на въведеното извънредно положение и наложените ограничения с цел ограничаване разпространението на заразата с коронавируса“, е изводът на експертите на НСОРБ.