46 нови лекарства са одобрени през 2017 година в САЩ, съобщи New York Times, с което е поставен своеобразен рекорд през последните 21 години. Броят им е почти двойно повече от медикаментите, които са получили „зелена светлина“ през предходната година.
Повечето от тях са за лечение на редки заболявания и разновидности на рак, които засягат ограничени групи от хора. В същото време разходите по разработването им възлизат на стотици хиляди долари.
В същото време, в групата на одобрените нови медикаменти, не са включват лекарства на някои от най-големите фармацевтични компании, които са преминали регистрация по отделен нормативен ред.
Според комисаря на Американската агенция за контрол на храните Скот Готлиб тези медикаменти представляват „съвсем нова научна парадигма за лечение на сериозни заболявания“. Именно под негово ръководство агенцията използва предприетите промени, за да ускори процеса на регистрацията на лекарства.
Регистрацията на такъв голям брой нови лекарства обаче повдига въпроса и за заплащането им публични средства, отбелязва изданието.