Йодният дефицит е най-важният рисков фактор за развитие на заболявания на щитовидната жлеза при възрастни и деца
На 10 март 2018 г. Българско дружество по ендокринология и Медицински факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират практическа конференция на тема „Йоден дефицит в България. Бременност и хипотиреоидизъм“.
Една от основните теми, които ще се представят на събитието ще е „Профилактика на йодния дефицит в България – стратегии за контрол и мониторинг“. Тя е част от проекта Euthyroid – най-мащабното общоевропейско проучване върху йодния дефицит и свързаните с него заболявания на щитовидната жлеза.
Презентации, посветени на епидемиологията, клиничното отражение и проблемите, свързани с хипотиреоидизма, ще изнесат водещи специалисти.
Йодният дефицит е най-важният рисков фактор за развитие на заболявания на щитовидната жлеза при възрастни и деца. Болестите на щитовидната жлеза са особено чести в случаи на недостатъчен прием на йод. Бременните и кърмещите жени имат повишени йодни потребности които трябва да бъдат постигнати за гарантиране на оптимално развитие на детето. Дори лек йоден дефицит по време на бременност може да наруши развитието на мозъчните структури и да повлияе отрицателно върху интелекта.
В последното столетие много европейски държави въведоха профилактични програми, в това число и България, за ликвидиране на йодния дефицит чрез масово йодиране на солта, но въпреки това едва 27 % от европейските домакинства използват йодирана сол.