Екипите на „Спешна помощ“ не разполагат с достатъчно на брой високопроходими линейки, проблеми има с комуникационната техника. Това съобщи пред БНР председателят на Националната асоциация на работещите в „Спешната помощ д-р Десислава Кателиева, която заедно с директора на РЗИ София-област Александър Златанов коментира въпроса за готовността на спешните екипи и лечебните заведения предвид усложнената метеорологична обстановка в страната.
„Гориво има, медикаменти има, но линейките са остарели, високопроходими линейки има купени много отдавна“, изтъкна д-р Кателиева. По думите й последните високопроходими коли са закупени през 2009-та година. Те са общо 159. „Не може да разчитаме на тази остаряла техника, но ще положим всички усилия тя да е в движение. Колегите ми ще положат всички усилия остарялата ни апаратура да сработи“, увери Кателиева.
Тя допълни, че от години е разработен план за осигуряване на високопроходима техника за достигане на пациентите. „В случай, че такава няма, колегите газят с часове в преспите, за да достигнат до хората. От ефира на националното радио тя отправи призив към хората да не търсят спешна помощ, ако действително нямат нужда от нея. „При такива ситуации всяка една минута ни е важна, за да стигнем до хората в животозастрашаващи състояния“, посочи тя.
Болниците в София и София област са в готовност за прием и лечение на пациенти в усложнената зимна обстановка и грип, заяви от своя страна д-р Александър Златанов. „Всички лечебни заведения функционират нормално, няма сигнали за невъзможност да се окаже помощ, предложено е на всички хемодиализни болни да бъдат хоспитализирани. От това са се възползвали хората, които са на по-отдалечени места, другите се извозват по нормален начин“, допълни той.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Ръст на гастроентерити, ентероколити и вирусни хепатити
- Търсят се 2000 доброволци за участие във втората фаза на проекта „Геномът на България“
- Намаляват значително цената на престоя в болница по здравната каса
- 335 000 лв. бонуси са раздадени в „Медицински надзор“ за година
- Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите