Хиляди пациенти във Великобритания са застрашени от инфаркт заради погрешно вземани лекарства. Изследване показва, че 6 млн. души са приемали грешна доза статини, съобщи „Дейли мейл“. Застрашените хора или не са приемали точните лекарства за понижаване на холестерола, или не са ги взимали в нужната доза. Според лекарите ситуацията трябва да стане „приоритет за общественото здраве“.
Милиони са пациентите, на които са предписвани статини като превенция срещу сърдечни атаки, по указания на здравното министерство. Преди 2005 г. лекарите са предписвали лекарствата само на пациенти с над 30% риск от сърдечен удар в рамките на едно десетилетие. През 2005 г. рискът е намален до 20%, а през 2014 г. – до 10%. При последното редуциране на риска от сърдечна атака обаче лекари са изразили тревога, че новите правила ненужно „медикализират“ здрави хора, излагайки ги на хиляди вредни странични ефекти, като същевременно разликата в броя на сърдечните атаки и инсулти е минимална.
Сега изследователи от „Империал Колидж“ в Лондон са разгледали медицинските досиета на 184 000 пациенти, за да сравнят предписанията с националните указания. От пациентите със сърдечни заболявания само 6% са били с предписано лекарство в правилни дози, а около един на всеки пет не е бил на статини. Само 15% от втората рискова група са били на препоръчителното лечение, а на 38% не са били предписани статини.
Изследователите изчисляват, че 3 милиона пациенти във всяка от двете групи не приемат правилното лекарство за тяхното състояние. Статините се предписват на около един на всеки четирима възрастни, което ги прави най-разпространеното лечение, дадено от лекарите. Взимат ги около 7 милиона души в Обединеното кралство.
Проектът ясно показва, че лекарите трябва първо да работят с пациентите, за да намалят рисковите факторите в начина им на живот като тютюнопушене и алкохол и да се наблегне на спорта и здравословното хранене.
Пациентите, които приемат статини, са объркани и заради войната, която две водещи медицински списания подеха за безопасността на лекарствата за понижаване на холестерола. „Лансет“ заключи, че медикаментите са безопасни и ползата от тях далеч надхвърля всяка вреда. BMJ обаче постави под съмнение твърденията, като заяви, че „неблагоприятните“ странични ефекти са много по-чести от предполаганите до момента.